Uyumlu Yaşam Blog

Uyumlu ve mutlu yaşama dair

Posted by Funda Karabacak on March - 8 - 2011 | 13 Comments

Keçi sütü, keçi peyniri ve şimdi de keçi sabunu…

Dünya genelinde iklim değişikliklerinin yaşanması, kimi yerlerde sel felaketlerinin kimi yerlerde kuraklıkların görülmesi tarım faaliyetlerini dolayısıyla gıda teminini güçleştirmektedir. Ham madde ve gıda da yaşanan fiyat artışları üzerine insanlar daha çok ürün yerine daha verimli ürünü elde edebilmeyi amaçlamaya başladı. İşte bu noktada bilimsel verilerin desteğiyle ideal bir besin kaynağını, keçi sütünü yakından tanımamızda fayda var.

 

3700719218 m 300x225 Keçi Sütü: Anne Sütü Kadar Değerli!

Goats - Photo: Andreina Schoeberlein

Keçi yetiştiriciliği göçebe hayat süren ve hayvancılıkla uğraşan Türk toplumunun temellerini oluşturmaktadır. Keçi ürünleri olarak süt, peynir, et, kıl, tiftik, keçe ve yenilerde öğrendiğim sabunu sayabilirim. Evet keçi sütünden sabun yapmışlar. İnternette bir şeyler ararken bu bilgiye ulaştığımda ben de şaşırdım ve sevindim. Hanımeli Butik Çiftlik İzmir’ de organik tarım yapan bir aileye ait. Ürünlerine keçi sütü ve hakiki zeytinyağı karışımıyla hazırladıkları, bitkisel aromalar ile zenginleştirdikleri keçi sütü sabununu eklemişler.  Keçi sütünün alerji yapmaması, nemlendirici özellik göstermesi, insan cildine yakın pH seviyesini taşıması (pH5,5-6) ve içerdiği protein yapısı nedeniyle hassas ciltlere, akne, egzama, deri döküntüsü gibi hastalıklara karşı keçi sütü sabunu ile hizmet sunuyorlar. Ayrıca sanal satışları bile mevcut.

 

3699123310 m 293x300 Keçi Sütü: Anne Sütü Kadar Değerli!

Capra Goat - Photo: Andrea Costa

Peki son yıllarda reklamları giderek artan keçi sütü ve süt ürünlerinin hikmetini nedir? Tabi ki anne sütüne eş değer görülmesi!

 • Bebeklerin beslenmesinde anne sütüne ikame edebilecek yüksek besin içeriğine sahip keçi sütü, çeşitli hastalıklara karşı da tedavi olanakları sunuyor. Anne sütü ile beslenmesini ideal süre içerisinde tamamlayamayan bebeklerin beslenmesinde doğrudan pastörize keçi sütü kullanıldığı gibi başlangıç mamalarındaki süt tozu yapımında da keçi sütü kullanılmakta. İnek sütünde yaşanan sıkıntıların hiç birisine keçi sütünde rastlanmaması ve besin içeriğinin daha yüksek olması keçi sütünün önemini arttırmaktadır.
 • Göğüslerinin sarkmasından korkan veya çeşitli sebeplerle bebeğini emziremeyen anneler için keçi sütü en önemli kaynak.
 • Bebeklerde besleme sırasında yuttukları hava ve sütün gaz yapıcı etkisi bir araya gelince anne, babalar için uykusuz geceler başlıyor demektir. Keçi sütü içerdiği protein ve yağ özellikleri bakımından sindirimi kolaydır ve gaz yapmaz!
 • Doğada en yüksek oranda sütte bulunan Laktoz (süt şekeri), özellikle bebeklerde bunu sindiren laktaz enziminin yetersizliği sebebiyle alerjik etki gösterir. İnek sütü içerdiği yüksek laktoz sebebiyle alerjen etkiye sahiptir. Oysa keçi sütü alerji yapmaz çünkü sütler içerisinde en düşük laktoz değerine sahiptir.
 • Keçi sütleri genellikle diğer sütlerden daha az mikroorganizma ve pestisit (zirai ilaç kalıntısı) içerir. Nedeni ise, keçilerin ormanlık ve dağlık engebeli bölgelerde otlanmasıdır. Tarıma elverişli olmayan engebeli, yüksek bölgelerde otlanan keçiler, ağaç filizlerini yemekten hoşlanırlar. Doğal yaşam biçimlerini sütleri ile birlikte insanlığa sunuyorlar. Süt keçisi yetiştiriciliği yapan tarım işletmeleri ise ideal besleme ve bakım programları ile sağlıklı ürün elde etmektedirler.
 • Keçi sütü yüksek oranda fosfor içerdiği için yeterli et ve balık tüketemeyen topumlara ilaç gibi geliyor.
 • Keçi sütü yağının kolay sindirilebilme özelliğine sahip olması bebeklerin beslenmesinde, ketosis ve karaciğer hastalarının tedavisinde önem taşır.
 • İçerdiği proteinlerin özelliklerinden dolayı pektik ülser ve phloric stenosis gibi sindirim hastalıklarının tedavisinde kullanılır.
 • Keçi sütü içerdiği yüksek kalori, vitaminler, kalsiyum ve mineral maddeleri düşündüğümüzde sporcuların beslenmesinde de önemli bir yere sahip olabilir.
 • Dondurma yapımının temel ham maddesi de keçi sütüdür. Süt tüketiminde güçlük çıkaran çocukların protein, kalsiyum alımına alternatif olarak hakiki dondurmaları görebiliriz.
 • Keçi yetiştiriciliğinde maliyetin düşük olması, çiftlik atıklarının kolayca değerlendirilebilir olması aile yetiştiriciliğini kolaylaştırıyor. Büyük kent yakınlarındaki dar gelirli insanlarımızın süt ürünlerini kendi olanaklarıyla temin edebilmelerine olanak sağlıyor.

Keçi sütünün bu kadar faydasını zikrettikten sonra memleketimde çektiğim bir koyun-keçi sürüsü geçiş videosu izletelim size icon smile Keçi Sütü: Anne Sütü Kadar Değerli!

keci inek ve kadin sutlerinin ortalama bilesenleri Keçi Sütü: Anne Sütü Kadar Değerli!

keci sutu Keçi Sütü: Anne Sütü Kadar Değerli!

Not: Süt ve süt ürünleri ile ilgili merak ettiğiniz soruların cevaplarını Türk Gıda Ve İçecek Dernekleri Federasyonu’ndan edinebilirsiniz.

Kaynak: Keçi Yetiştiriciliği, Prof. Dr. Okan Güney ve Prof. Dr. Mustafa Kaymançı

Bu konuyla ilgili sorunuz var mı? Varsa lütfen UyumluYasam forumuna yazınız.

Yazıyı nasıl buldunuz? Lütfen yorumlarınızı aşağı yazınız.

Destek isteyen kişilere bilginizle / tecrübenizle yardımcı olmak için UyumluYasam forumunu ziyaret edebilirsiniz.

 

İlgili Yazılar

İlgili yazı yok

Aşağıdaki butonları tıklayarak, yazıyı arkadaşlarınızla paylaşın!

13 Responses so far.

 1. Merhaba Funda Hanım,

  Yararlı araştırmanız ve bu yazıda bize de yer verdiğiniz için çok teşekkür ederiz.Çok kapsamlı ve yararlı bir yazı olmuş,tebrikler ve tekrar teşekkürler.Selamlar..

  • Funda Karabacak says:

   İlginiz ve ürünlerinizi en güzel biçimde hizmette sunduğunuz için asıl ben teşekkür ederim. Umarım sizin için de tamamlayıcı bilgiler sunabilmişimdir. Saygılarımla…

   Funda Karabacak

 2. serkan mutlugüleş says:

  fundacım canım benimm teşekkür ederiz bu bilgileri paylaştığın için devamını diliyorum…

 3. Funda Hanim,

  Cok tesekkur ederim. Hakikaten cok faydali bir calisma olmus. Ben de ilk defa buradan ogrendim keci sutuyle ilgili bilmemiz gerekenleri.

  Bu tarz guzel yazilarin devamini dilerim.

  • Funda Karabacak says:

   İsmail Bey,

   Görüşlerinizi paylaştığınız için teşekkür ederim. Dilediğiniz gibi bu konulardaki yazılarımı blogda paylaşmaya devam edeceğim. Yeni yorumlarınızla görüşmek dileğiyle…

   Funda Karabacak

 4. Hakan Üzülmez says:

  Yukarıdaki tablo incelendiğinde inek sütünün anne sütüne daha yakın özelliklerde olduğu görülüyor. (Vitamin A ve Vitamin B2 haricinde). Buradan anladığım kadarıyla çocuklarımızı süt ile beslemek için anne sütünün özelliklerine daha yakın olan inek sütünü kullanmamız gerekiyor… (Tablodaki değerlere bakılırsa öyle anlaşılıyor).

  • Funda Karabacak says:

   Hakan Bey,

   Eleştirinizle katkıda bulunduğunuz için teşekkür ederim. Tablo değerlerinde keçi sütündeki yağ, mineral madde, fosfor, kalsiyum, klor, Vitamin A, B1,B2 değerleri inek sütüne göre yüksek. Ancak protein ve laktoz değerleri inek sütünde, keçi sütüne göre daha yüksek.

   Şimdi yüksek olan protein ve laktoz değerlerini yorumlayayım: Keçi sütündeki proteinin sahip olduğu kazein değeri keçi sütünün daha iyi sindirilmesini sağlar. Çünkü keçi sütündeki kazein, inek sütündekine göre daha yumuşak bir kaymak tabakası meydana getirir, Alfa-s1 kazein düzeyi keçi sütünde daha azdır ve keçi sütündeki beta-laktoglobulin’in sindirilmesinde yardımcı olabilir. Böylece keçi sütü bağırsaklarda daha az miktarda bütünlüğünü koruyarak kolay sindirilir. Keçi sütünde laktoz değerinin düşük olması ise, bebeklerde laktaz (laktozu yani süt şekerini sindiren enzim) enziminin düşük düzeyde olmasından, alerji görülme riskini ortadan kaldırıyor.

   Saygılarımla…

   Funda Karabacak

 5. furkan ünlü says:

  merhaba. sitenizive verdiğinizfaydalı bilgileri ilgiyle takip ediyor,teşekkür ediyorum. benim bir sorum olacak… Pastörize ve uht keçi sütü de bahsettiğiniz bu değerlere sahip midir? çünkü marketlerde satılan keçi sütleri maalesef uht… Günlük keçi sütüne ulaşabiliyor muyuz en azından İstanbul şartlarında ? Bu konuda bilginiz varsa paylaşmanızı diliyorum. Çalışmalarınızda başarılar..

  • Funda Karabacak says:

   Furkan Bey,

   Takip ve yorumlarınız ile destek verdiğiniz için teşekkür ederim. Çok güzel ve yerinde bir soru sormuşsunuz.

   Tabiki bu sorunun cevabı var. Ancak İstanbul dışında yaşadığım için dilerseniz keçi sütüne rahatlıkla ulaşabilmenin yollarını Uyumlu Yaşam Forum kullanıcılarına soralım. Böylece bilgi alırken herkese yararımız dokunur, ne dersiniz?

   Saygılarımla…

   Funda Karabacak

 6. mehtap says:

  bana lutfen yardim edin annem iki yildir bi deri hastaligi cekiyor gitmedik basvurmadik denemedik hicbirsey birakmadik ama tak bi sonuc bile alamadik.. doktorlar adini bile koyamidigi hastaliga en son baska bi doktor sedef oldugunu soyledi annemin ne kasintisi eciyor nede yaralari ozellikle eklemlerde diz kapagi dirsek kollar bacaklar kafasinda heryerinde bu yaralardan var ustelik kalin bisekilde kabuk bagliyo bembeyaz renkte ve kasidikca kepek gibi dokuluyo ama gitmiyo annem icin cok uzuluyorum lutfen bana yardim edin en son keci sutu sabununun iyi geleceyini duydum ne kadar dogru bilmiyorum ama herseyi denedik bunuda denemek istiyorum imkan olsa deri naklinde iylesecek olsa kendi derimi bile vermeye raziyim ama yok yok yok care yok bulamadik.. allah rizasi icin bu konuda fikir sahibi olan varsa bana email ime yazin nolur cok tesekkurler simdiden saygilar belcikadan mehtap…

 7. endaksi says:

  Aoç ürünlerini artık İstanbul’da da bulabilirsiniz. Misyonumuz siz tüketicileri;Atatürk Orman Çiftliği’nin hijyenik, sağlıklı ve doğal ürünleriyle buluşturmaktır.İlaveten çeşitli yörelerden size özel getirttiğimiz bal, peynir gibi şarküteri ürünlerini de mağazamızdan tedarik edebilirsiniz. AOÇ İstanbul iletişim:0216 567 3836


Get Adobe Flash playerPlugin by wpburn.com wordpress themes