Uyumlu Yaşam Blog

Uyumlu ve mutlu yaşama dair

Posted by Ahmet Özgül on November - 2 - 2010 | 3 Comments

Yazı Dizisi Günlük Su İhtiyacımız İçindekiler

 1. Bir Günde Ne Kadar Su Kaybediyoruz?
 2. Günde Ne Kadar Su İçmeliyiz?

İlk yazımızda bir günde kaybettiğimiz su miktarını, su ihtiyacını arttıran faktörleri ve su ihtiyacını hesaplayabileceğiniz basit formülleri paylaşmıştık sizlerle. İlk yazımızın devamı niteliğindeki bu yazımızda şu soruların cevaplarını bulacaksınız:

 • Gıda ve Beslenme Konseyi günlük ne kadar su içmeyi tavsiye ediyor?
 • Gıda ve Beslenme Konseyi‘nin tavsiyesi nasıl “Günde Sekiz Bardak Su İçin“e dönüştü?
 • Su ihtiyacınızı hangi kaynaklardan karşılayabilirsiniz?
 • 90′lı yılların Bol Su İçin Furyası nasıl oluştu?
 • Çok su içmek zayıflatır mı, cildi güzelleştirir mi? Bilimsel delilleri yeterli mi?
 • Dünya Sağlık Örgütü, Institute of Medicine, Mayoclinic ve diyetisyenler günlük ne kadar su içmeyi tavsiye ediyor?
 • Yeterli su aldığınızı nasıl anlayabilirsiniz?

Amerikan Ulusal Araştırma Konseyi’nin Gıda ve Beslenme Dairesi (Food and Nutrition Board of the US National Research Council) 1945 yılında ihtiyaç duyulan su miktarıyla ilgili şu tavsiyede bulundu: “Bir çok durumda yetişkinler için uygun su miktarı günlük 2,5 lt’dir. Farklı kişiler için uygulanabilecek basit bir standart, alınan her bir kalori için 1 ml su içmektir. Bunun ciddi bir kısmı gıdaların içinde vardır”. Muhtemelen son cümle zaman içinde dikkatlerden kaçtı ve Gıda ve Beslenme Dairesi’nin tavsiyesi günde en az 8-10 bardak su için şeklinde yorumlandı.

friendly little water drops large 300x200 Günde Ne Kadar Su İçmeliyiz?
Friendly Little Water Drops by Steve Wall

Günde 2.5 Litre Sıvı Alın

icee delight large2 150x150 Günde Ne Kadar Su İçmeliyiz?
Icee Delight by Darwin Bell

Amerikan Ulusal Araştırma Konseyi 1989 yılında tavsiyesini şu şekilde revize etti: “Ortalama çevre (sıcaklık) ve enerji harcama şartlarında yaşayan yetişkinler için kalori başına 1 ml yeterli”. Yani, 2500 kalori yiyen bir insan 2,5 lt su içmeli. Ancak, bu sefer Konsey, tavsiyesinde suyun kaynağıyla (su, diğer sıvılar, gıda, metabolik su) ilgili bir detay vermedi. Belki de bunun üzerine bu miktarın tamamının su/sıvı şeklinde alınması gerektiği algısı yerleşti. Halbuki, sıvılar (başta su), vücudun su ihtiyacını giderdiği gibi gıdalar ve karbonhidrat, yağ ve proteinlerin yakılmasından açığa çıkan metabolik su da vücudun su ihtiyacını karşılıyordu. Dolayısıyla, hiç sıvı almasanız dahi, aldığınız katı besinlerden vücut su üretir. Muhtemelen Konsey’in, “su zehirlenmesi çok nadiren gerçekleşebilecek bir risktir” yorumunun üzerine bazı çevreler ısrarla “günde en az 8 bardak su için” tavsiyesinde bulundular.

90’lı yılların “Bol su için” furyası

1989’da Konseyin bu revizesinden sonra (dehidrasyonun zararlı olması ve özellikle fazla su içmenin çok nadiren bir zararı olabileceği) 90’lı yıllar “bol su için” sloganlarıyla geçti.

Diyet, zayıflama, vücudun toksinlerden temizlenmesi, cildin dolgun ve güzel görünmesi gibi ilgi çeken konular hep “bol su için”lerle bitirildi. Bu özellikle Amerika’da öyle bir boyuta ulaştı ki kimi blog yazılarında “su şişenizi her yere taşıyın” tavsiyelerine dönüştü. Aynı şiddette olmasa da Türkiye’de de normal koşullardaki yetişkinlerin en az 2 lt suyu alışkanlık haline getirmeleri gerektiği belirtiliyordu.

Zen Water medium 300x199 Günde Ne Kadar Su İçmeliyiz?
Zen Water by Frederic Dupont

Bir Efsanenin Yıkılışı

Pennsylvania üniversitesinden akademisyenlerin klinik çalışmaları tarayarak vardıkları ve American Society of Nephrologh isimli tıp dergisinde yayınlanan araştırmalarına göre “fazla su içmek daha sağlıklı olmakmanasına gelmiyor. Araştırma sonuçlarına göre fazla su içmenin cildi güzelleştirdiği, zayıflamayı sağladığına dair yeterli bulgu yok; kanıtlar yetersiz. Gerek bu çalışmayı yürütenler gerekse bu çalışmayı baz alan kimi uzmanlar, dengeli, sağlıklı bir yaşam için susadıkça su içmenin yeterli olduğu belirtiyorlar.

Title medium1 300x226 Günde Ne Kadar Su İçmeliyiz?
Title by Chaval Brasil

Dünya Sağlık Örgütü de ortalama şartlarda yetişkin bir erkeğin günde yaklaşık 3 lt, yetişkin bir kadının ise yaklaşık 2,2 lt su ihtiyacı olduğunu belirtiyor.

Institute of Medicine’nın günlük sıvı ihtiyacı konusundaki tavsiyesi: Yetişkin erkekler için 3 lt / gün, yetişkin kadınlar için 2,2 lt / gün, hamile kadınlar için 2,4 lt / gün, emziren anneler için 3 lt / gün. Spor yapanlar, sıcak, nemli ortamlarda bulunanlar, yüksek rakımlarda olanlar, kusma, ishal gibi hatalığı olan için ise bulundukları şartlara göre su miktarını daha da arttırıp susuz kalmamalarını tavsiye ediyor.

Mayoclinic’te ise pek çok doktorun ılık bir ortamda bulunan sağlıklı bir yetişkin için genelde 2 lt su tavsiyesinde bulundukları belirtiliyor ve bunu hesaplamada kullanılan en yaygın yöntemin “kaybı giderme yöntemi” olduğu belirtilmiş. Farklı kaynaklarda idrar, dışkılama, solunum ve terleme ile günde yaklaşık 2,5- 3 lt su kaybedildiğini “Günlük Su İhtiyacımız” başlıklı yazımızda belirtmiştik. Su dengesinin sağlanması için yapılması gereken ise tam da kaybedilen suyu geri almak. Ancak, kaybedilen suyun hepsini doğrudan su olarak almaya gerek yok zira bu ihtiyacın yaklaşık %20’sini, yani 500 ml’sini günlük gıdalardan alabiliyoruz. Geriye kalan 2 lt’yi de su veya süt, meyve suyu gibi muhtelif sıvılardan karşılayınca kaybedilmiş olan miktar yeninden kazanılmış oluyor.

Doktorsitesi.com’dan Diyetisten M. Turgay Köse de Dünya Sağlık Örgütü ve Institute of Medicine’e benzer şekilde ortama şartlarda sağlıklı bir kadının günde 10 bardak (yaklaşık 2,2 lt), sağlıklı bir erkeğin ise 14 bardak (3 lt) su almasını öneriyor.

Pixie Easter Eggs large 300x200 Günde Ne Kadar Su İçmeliyiz?
Pixie Easter Eggs by Steve Wall

Yeterli Su Aldığınızı Nasıl Anlarsınız?

Son olarak ben ne kadar su/sıvı aldığımla uğraşamam diyenler için susuz kaldıklarını yorgunluk, baş ağrısı vs olmadan fark edebilecekleri pratik bir iki öneriyle bitirelim:

 • Sıvı almak için susamayı beklemeyin çünkü susama durumunda dehidrasyon başlamış demektir.
 • Nadiren susuz kalıp 1,5 kg civarında renksiz veya açık sarı idrar yapıyorsanız muhtemelen yeterli miktarda sıvı alıyorsunuzdur.

Bu konuyla ilgili sorunuz var mı? Varsa lütfen UyumluYasam forumuna yazınız.

Yazıyı nasıl buldunuz? Lütfen yorumlarınızı aşağı yazınız.

İlgili Yazılar

Aşağıdaki butonları tıklayarak, yazıyı arkadaşlarınızla paylaşın!

3 Responses so far.

 1. [...] sonraki yazımızda, Günlük Su İhtiyamız-2,  yıllar içerisinde uzmanların ve kuruluşların günde ne kadar su/sıvı içilmesini tavsiye [...]

 2. [...] giriş yapmadan önce şunu belirtelim: Önceki yazılarımızda, Günlük Su İhtiyacımız-1 ve Günlük Su İhtiyacımız-2, olduğu gibi bu yazımızda da amacımız doğal mineralli suların tüketimi arttırmak veya [...]

 3. [...] Su içmek: Dışarıdan kremle nemlenen dokuları aslında içerden de nemlendirmek gerekiyor. Burada da devreye su içmek giriyor. Her gün yeterli miktarda sıvı almak dokulara çok yarıyor. Genelde hamilelere günde 2 litre su içmeleri öneriliyor. Bu da yaklaşık 10 su bardağı. [...]


Get Adobe Flash playerPlugin by wpburn.com wordpress themes