Uyumlu Yaşam Blog

Uyumlu ve mutlu yaşama dair

Posted by Ahmet Özgül on February - 25 - 2012 | 0 Comment

Yazı Dizisi Geniz Eti Büyümesi, Tedavisi, Belirtileri, Sebep Olduğu Sağlık Sorunları ve Büyümesini Önlemek İçin Alınacak Önlemler İçindekiler

 1. Çocuğunuz Sürekli İnfeksiyon mu Geçiriyor? Geniz Eti Şişmesi ve Sebep Olduğu Sağlık Sorunları – Uzm. Dr. Atilla Şengör
 2. Hangi Durumlarda Ebeveynler Çocuklarında Geniz Eti Büyümesinden Şüphe Etmeli? – Uzm. Dr. Atilla Şengör
 3. Çocuğunuzu Geniz Eti Şişmesinden Nasıl Koruyabilirsiniz? – Uzm. Dr. Atilla Şengör

Bu yazımızda Nişantaşı KBB Grubu’ndan Atilla Şengör’le geniz eti ve geniz eti şişmesi üzerine konuşacağız. Söyleşimizde şu soruların cevaplarını bulabileceksiniz:

 • Geniz eti nedir? Vücudumuzdaki görevleri nelerdir?
 • Geniz eti hangi durumlarda alınır? Geniz etinin alınması durumunda ne kaybediyoruz?
 • Geniz etinin normal şartlarda büyüklüğü nedir?
 • Geniz eti hangi durumlarda şişme yapar?
 • Geniz eti büyümesi ne gibi sorunlar oluşturur?

UY: Geniz eti nedir ve vücudumuzdaki görevleri nelerdir?

Geniz etinin görevi dışarıdan alınan yabancı organizmaları bağışıklık sistemine tanıtmaktır.

AŞ: Geniz eti burun boşluğunun arka bölümünde yer alıyor, boğaz bölgesinin yukarısında burnun gerisinde. Orada bulunan bir lenf dokusudur. Yani görevi dışarıdan alınan mikropları ve yabancı organizmaları vücuda, bağışıklık sistemine tanıtmaktır.

geniz eti Çocuğunuz Sürekli İnfeksiyon mu Geçiriyor? Geniz Eti Şişmesi ve Sebep Olduğu Sağlık Sorunları  Uzm. Dr. Atilla Şengör

Geniz eti (G), burnun arka bölümünde yer alır. Geniz boşluğunu doldurduğu zaman burun solunumunu engeller.

UY: Geniz etinin alınması durumunda vücut ne kaybediyor?

AŞ: Geniz eti her çocukta çeşitli ölçülerde bulunur, ancak zamanla bu doku küçülür ve kaybolur. Endoskopik muayenede de genellikle 16 yaşından büyüklerde artık geniz eti dokusunu görmüyoruz. Ameliyatla alınması durumunda vücut bağışıklık dokularından bir tanesini yitirmiş oluyor. Fakat boğaz bölgesinde geniz eti dışında da aynı görevi üstlenen bademcikler var, boğazın arkasından aşağı doğru inen başka lenf dokuları var, dil kökünde de lenf dokuları var. Bir organ faydasından çok zarar vermedikçe onu korumaya çalışıyoruz. Ne zaman ki zararı faydasından çok oluyor, ancak o zaman alınması yönünde bir karar veriyoruz.

UY: Geniz etinin normal şartlarda büyüklüğü nedir, hangi durumlarda şişme yapar?

AŞ: Geniz eti daha çok çocukluk çağının bir sorunu. Organın kendisi elbette ki sorun değil, demin de belirttiğimiz gibi geniz eti her çocukta belli miktarlarda bulunur. Genzi dört parçaya ayıracak olursanız, yarısına kadar doldurması pek bir soruna yol açmıyor. Dörtte üçünü doldurduğu zaman kulak sorunlarına, tamamını doldurduğu zaman ise solunum problemlerine yol açabiliyor.

Geniz etini şişeren, büyüten olaylar genellikte infeksiyonlardır.

Geniz etini şişiren, büyüten olaylar genellikle infeksiyonlar. Basit nezle-gripten tutun, sinüzit gibi akut üst solunum yolu infeksiyonları sırasında geniz eti büyüyebiliyor. Zaten görevi de büyümek geniz etinin. Fakat peş peşe veya uzun süren infeksiyonlar nedeniyle geniz eti sürekli büyüyor. Çocuklar çok erken yaşlarda yuvalara, kreşlere gidiyor ve kalabalık sınıflarda bulunuyorlar. Biri hasta olunca hepsine bulaştırıyorlar. Bizler büyürken senede 4-5 kez infeksiyon geçirirken, günümüzde çocuklar senede 13-15 kere infeksiyon geçiriyor. Geniz eti büyüyor ama küçülecek zaman bulamıyor. Bir infeksiyon geçiriyor, büyüyor, küçülmeden 10-15 gün sonra yeni bir infeksiyon. Artık tüm geniz boşluğunu dolduruyor ve buna bağlı gelişebilecek diğer sorunlara davetiye çıkartıyor. Sonuçta peş peşe infeksiyonlar nedeniyle geniz eti büyüyor.

eriskin ve cocuklarda geniz boslugu ve geniz eti Çocuğunuz Sürekli İnfeksiyon mu Geçiriyor? Geniz Eti Şişmesi ve Sebep Olduğu Sağlık Sorunları  Uzm. Dr. Atilla Şengör

Erişkin ve çocuklarda geniz boşluğu ve geniz eti*

 *: Yukarıdan aşağı: a) üst- erişinlerde geniz boşluğunda normalde geniz eti bulunmaz. b) orta – çocuklarda geniz boşluğunun yarısının dolduran genellikle solunumu engellemeyen ve kulak sorunlarına yol açmayan geniz eti (2+) c) alt – geniz boşluğunun tamamını dolduran, solunumu engelleyen ve genellikle kulak sorunları beraberinde görülen geniz eti (4+)

UY: Geniz etinin büyümesi ne gibi sorunlar oluşturur?

AŞ: Burada çocuğu gördüğümüz dönem önemli. Eğer hastayı bir üst solunum yolu infeksiyonu sırasında görmüşsek, yani aile çocuğunu hasta olduğu sırada getirmişse burun tıkalı ve iltihabi akıntılar da vardır. Geniz eti bunlara bağlı zaten büyümüştür. Akut hastalık döneminde öncelikle bu durumu tedavi etmemiz gerekir. Nezlesi var, gribi var, sinüziti var diyelim bunları iyileştirmeden geniz etinin bunlara mı bağlı yoksa genelde mi büyük olduğunu belirleyemeyiz. Öncelikle bunlara yönelik burun açıcı bir tedavi uyguluyoruz. İltihabı var ise antibiyotik veriyoruz, bazen peş peşe tekrarlayan tedaviler uygulamak gerekebiliyor. Tedavi sonrasında da çocuğun şikâyetleri devam ediyorsa, ancak bu dönemde, geniz eti olabilir diye düşünüyoruz. Bu nedenle geniz etini görür görmez ameliyat demek doğru olmaz.

geniz orta kulak boslugu ve ostaki borusu Çocuğunuz Sürekli İnfeksiyon mu Geçiriyor? Geniz Eti Şişmesi ve Sebep Olduğu Sağlık Sorunları  Uzm. Dr. Atilla Şengör

Geniz eti, geniz ve orta kulak boşluğu arasındaki östaki borusunun, genizdeki ağzını engelleyerek orta kulak sorunlarına yol açabilir.

Geniz eti ve buna bağlı burun tıkanıklığı uzun sürerse, kulak sorunları başlayabilir. Geniz etinin kulak problemlerine nasıl yol açtığını kolayca anlayabilirsiniz. Burnunuzu kapayıp yutkunun, kulağınız tıkanır, vakum olur. Geniz etinin yaptığı şey de budur. Orta kulak boşluğuyla geniz bölgesini bağlayan östaki borusu vardır. Bunun ağzını geniz eti tıkıyorsa vakum sürekli olur. Orta kulakta bu nedenle sıvı toplanır, orta kulakta sıvı toplanması yani “Efüzyonlu otit” dediğimiz hastalığa yol açar. Ve bu durum bazen tıbbi tedaviye yanıt vermez. Geniz eti sürekli östaki borusunun ağzında mekanik tıkanıklık yapıyorsa ne tedavi verilirse verilsin yanıt alınamayabilir. İşte bu tip iyileşmeyen veya çok sık tekrar eden kulak sorunlarında bu nedenle geniz eti varlığından şüphe etmek gerekir.

Geniz eti ve buna bağlı burun tıkanıklığı uzun sürerse, kulak sorunları, işitme azlığı gözükebilir.

Bu çocuklarda orta kulakta sıvı birikimine bağlı işitme azlığı da olur. Bu durumu bazen kendileri ifade edebilirler. Fakat daha çok aile televizyonun sesini açtıklarını veya seslenmelerine yanıtın azaldığını fark eder. Bazen de öğretmenleri okul başarılarındaki düşmeye bağlı şüphelenirler.

UY: Çok teşekkürler…

Yazımızı nasıl buldunuz? Lütfen yorumlarınızı aşağı yazın.

Bir sonraki söyleşimizde Atilla Şengör’le geniz eti şişmesinin teşhis ve tedavi yöntemlerini konuşacağız.

Geniz eti, geniz eti şişmesi, burun-sinüs hastalıklarıyla ilgili sorularınızı UyumluYasam forumda sorabilirsiniz.

Profesyonel destek almak için Nişantaşı KBB Grubu’nda KBB Uzmanı olan Dr. Atilla Şengör’e aşağıdaki web sayfalarından kolaylıkla ulaşabilirsiniz:

Nişantaşı KBB Grubu

www.kulak-burun-bogaz.com

www.sinuzit.com

İlgili Yazılar

Aşağıdaki butonları tıklayarak, yazıyı arkadaşlarınızla paylaşın!


Get Adobe Flash playerPlugin by wpburn.com wordpress themes