Uyumlu Yaşam Blog

Uyumlu ve mutlu yaşama dair

Posted by Feyza Zengin Çolak on January - 28 - 2012 | 0 Comment

Uzun bir aradan sonra Hamilelik Notlarım’a devam ediyorum. Bu uzun aranın sebebi bu notlara konu olan oğlumuz Harun Emre’nin dünyaya gelişi, ilk ayları ve annesinin tüm vaktini alması. Oğlumuzu hayırlısıyla kucağımıza aldık, darısı bebeğini karnında büyüten tüm anne adaylarının başına.

Enerjim doruklarda, balayı sürüyor.

Hamilelere özel giysiler gerçekten pahalı; ben çözüm olarak XL beden bol kesim tişört alıyorum.

Beşinci ay boyunca kendimi çok enerjik hissediyorum. Hamileyim ama hamile gibi de değilim. Karnım biraz büyüdü. Hamile kıyafetleri almam gerekecek sanırım. Genelde giydiğim bol gömlek ve tişörtleri hala giyebiliyorum. Şimdilik sadece bir hamile pantolonu aldım. Daha da büyüyünce gerekirse yeni şeyler alabilirim. Sadece hamilelere özel giysiler gerçekten çok pahalı. Ben çözüm olarak şimdiden XL beden bol kesimli 1-2 tişört aldım. Özellikle üst kısmı dar ama göğüs altından bollaşan modeller normal mağazalarda da var ve de çok hesaplı. Zaten karnımın en büyük olduğu zamanlar yaz ayları olacak, o zaman da elbiseler imdadıma yetişir.

Sabahları süper bir enerjiyle uyanıyorum. Günün sonuna doğru pilim bitiyor. Ama ilk 4 aydaki halime göre bu durum harika. Yeme içmeyle ilgili her şey çok güzel. Hiç mide bulantısı yok ama bir sorun var.

Have a great week my friends 5545849453 l Hamilelik Günlüğüm: Gebeliğin 5. Ayı  Hamilelikte Nasıl Beslenmelisiniz?

Flower of African potato - Photo: Jeevan Jose - Sabahları süper bir enerjiyle uyanıyorum.

Çok mu kilo aldım acaba? Tuzu Azaltmam Lazım!

18. hafta kontrolünde çok şükür her şey normal. Beşinci ayın başındayız ama ben şimdiden 8 kilo almışım. Bunu pek normal karşılamıyor doktorumuz. Acilen tuzu azaltmamı ve bir diyetisyenle görüşmemi söylüyor.

Beşinci ayın başında 8 kilo alınca, doktorum acilen tuzu azaltmamı söyledi.

Tuzu azaltmanın nedenini soruyorum. Hamilelikte vücut su tutma eğiliminde olduğu için tuz da buna çanak tutarmış. Hamileliğin son aylarında ödemler zaten artacağı için bu aylarda ne kadar az kilo alırsam o kadar iyiymiş. Tuzu azaltmak diyince sadece sofra tuzu değil tabi ki. Yemeklerden salçayı çıkardık. Hazır paketlenmiş hiçbir gıdayı yemiyorum. Dışarıdaki yemekler hep çok tuzlu geliyor yemiyorum. Evdeki yemeklere normalin yarısı kadar tuz koyuyoruz. Salatamı, yumurtamı, domatesimi tuzsuz yiyorum. Daha diyetisyene gitmeden az tuzlu hayata başlıyorum ve gün içinde ihtiyacımız olmadığı halde ne kadar gereksiz tuz tükettiğimizi fark ediyorum. Asıl vurucu darbe ise hamileliğin sonuna kadar maden suyu içemeyecek olmam. Oysaki ne kadar severdim. Şişelerce hazır ayran içmiştim, maalesef fabrikasyon üretildiği için onlar da yasak. Çünkü içlerinde bizim evde ekleyebileceğimizden çok daha fazla tuz varmış.

Diyetimden tuzu çıkartıyoruz: Salça yok, dışarıda yemek yok, hazır gıda yok, maden suyu yok, hazır ayran yok…

Grains of salt 2769134850 l Hamilelik Günlüğüm: Gebeliğin 5. Ayı  Hamilelikte Nasıl Beslenmelisiniz?

Grains of salt - Photo: Kevin Dooley - Hamilelikte vücut su tutma eğiliminde olduğu için tuz da buna çanak tutarmış.

Hamilelikte Beslenme: Diyet Listem

Diyetisyen olarak aynı zamanda arkadaşım olan Sevgi Neylan Bakım’ı seçiyorum. Arkadaş olduğumuz için nazım geçer de beni çok zorlamaz diye düşünüyorum. Tabi ki yanılıyorum. Her şey benim iyiliğim ve sağlığım için.

Diyet listem hamile olmayan bir insanınkinden çok daha fazla kalori içeriyor. Yaklaşık 2.000 kalorilik bir liste. Ama işte vücut alışmış bir kere yemeye bana yetmiyor tabi ki de. Bazı temel prensiplerimiz var:

 • Öncelikle günde 7 öğün yemem gerekiyor. Bunların üçü meyve öğünü.
 • Her yemekte mutlaka çiğ sebze ve salata yemem lazımmış.
 • Her gün bir öğün sebze yemeği ve bir öğün et ürünlerinden oluşuyor.
 • Mutlaka ama mutlaka 3 porsiyon süt ürünüm var. Hamileliğin başından beri tiksinmediğim tek şey süt ve ben süt denizinde yüzebilirim. O kadar seviyorum içmeyi.
 • Ekmek ve hamur işi çok sınırlı. Ekmekler de tahıllı esmer olanlardan.
 • Bütün bunları yerken de günde 2 litre su içmem gerekiyor. Aman ne var canım içerim diye düşünüyorum. Sonra düşününce içebileceğim tek şeyin zaten su olduğunu fark ediyorum. Maden suyu ve hazır ayran tuzdan dolayı, çay-kahve kafeinden dolayı, asitli içecekler ise komple yasak. Hazır meyve suları katkılı zaten. Geriye bir tek su kalıyor, bir de ev yapımı tuzsuz ayran.
fruit cup 2139568048 l Hamilelik Günlüğüm: Gebeliğin 5. Ayı  Hamilelikte Nasıl Beslenmelisiniz?

Fruit cup - Photo: Darwin Bell - Her yemekte mutlaka çiğ sebze ve salata yemem lazımmış.

Acıktıkça ekmek, kurabiye ya da tatlı yerine peynir atıştırdım.

Hamilelik diyetimin ilk 3 günü aç geçti. Acıktıkça insan ekmek ya da kurabiye ya da tatlı atıştırmak istiyor. Benim diyetisyenim de dedi ki git peynir atıştır. Hakikaten de öyle yaptım. Birinci haftanın sonunda diyetle bütünleştim. Artık hiç aç kalmıyordum, hatta fazla bile geliyordu yediklerim.

Diyetin Faydaları

Bu diyeti hamileliğimin sonuna kadar sabırla uyguladım ve çok faydasını gördüm:

 • Her şeyden önce hiç aç kalmadım. Sık sık ve az az yiyerek hep tok kaldım.
 • Hamileliğimin son gününe kadar bağırsaklarımla ilgili hiç sorun yaşamadım. Kabızlık gebelikte çok sık rastlanan bir rahatsızlık. Düzenli sebze ve meyve tükettiğim için bunu hiç yaşamadım.
 • Yine diyetin sayesinde hamileliğimin kalan aylarında aylık ortalama 2 kilo aldım. Nerdeyse hiç kilo almamam gereken ilk 4 ayda aldığım kilo kadar hamileliğimin kalanında aldım.
 • Her tür katkılı gıdadan, zararlı yiyeceklerden uzak durarak da bebeğime son derece sağlıklı bir ortam sağladım.

Diyetim sayesinde hamileliğimde bağırsaklarımda hiç sorun yaşamadım ve bebeğime zararlı gıdalardan uzak sağlıklı bir ortam sağladım.

strawberry splash 4930212734 l Hamilelik Günlüğüm: Gebeliğin 5. Ayı  Hamilelikte Nasıl Beslenmelisiniz?

Strawberry splash - Photo: Andi - Mutlaka 3 porsiyon süt ürünüm var. Ekmek ve hamur işi çok sınırlı.

Hamilelik ve kadın sağlığına ilişkin sorularınızı UyumluYasam forumunda sorabilirsiniz.

Yazıyı nasıl buldunuz? Lütfen yorumlarınızı aşağı yazın.

İlgili Yazılar

Aşağıdaki butonları tıklayarak, yazıyı arkadaşlarınızla paylaşın!


Get Adobe Flash playerPlugin by wpburn.com wordpress themes