Uyumlu Yaşam Blog

Uyumlu ve mutlu yaşama dair

Posted by Ahmet Özgül on February - 10 - 2012 | 0 Comment

Yazı Dizisi Damar Tıkanıklığı, Bypass Ameliyatı ve Egzersiz İçindekiler

 1. Damarlarımız Niye Tıkanıyor? Damar Tıkanıklığı Geri Dönüşümsüz Bir Rahatsılık mı? – Uzm. Dr. Murat Beyaz
 2. Bypass Operasyonu ve Egzersiz: Ameliyat Öncesi, Hastane ve Evde Egzersiz Programları – Uzm. Dr. Murat Beyaz
 3. Hastane Sonrası Sosyal Hayata Geçiş: Bypass Hastaları “Kafesteki Kuş” mu? – Uzm. Dr. Murat Beyaz

Uzm. Dr. Murat Beyazla yaptığımız bypass ameliyatı ve egzersiz konulu röportaj serisinin bu son yazısında hastaların sosyal hayata geçişte dikkat etmeleri, kaçınmaları gereken konuları ve bypass ameliyatı geçirmiş kişilerle ilgili toplumdaki genel kanıyı (“kafesteki kuş”) görüştük. Şu soruların cevaplarını bulacaksınız söyleşimizde:

 • Bypass ameliyatı olanlar “kafesteki kuş” gibi algılanıyor toplumda. Bu bakış doğru mu, bu kişiler fiziksel olarak “yarım insan” mı artık?
 • Bypass operasyonu geçirmiş kişilerin aktif sosyal yaşantıya döndüğüne, dönebileceğine ilişkin yaşanmış örnekler var mı?
 • Hastane sonrası sosyal yaşantıya geçiş nasıl olmalı? Hangi kısıtları var bu hastaların ve nelerden kaçınmalılar?
“There are no extra pieces in the universe Everyone is 3082335820 l Hastane Sonrası Sosyal Hayata Geçiş: Bypass Hastaları Kafesteki Kuş mu?  Uzm. Dr. Murat Beyaz

in the universe - Photo: Jerrycharlotte - "Kafesteki kuş" toplum tarafından empoze ediliyor ama kesinlikle yanlış.

UY: Bypass ameliyatı geçirenler genelde “yarım insan, kafesteki kuş” gibi düşünülüyor. Hakikaten böyle mi?

Ameliyat sonrası bir ay içinde normal yaşantıya  döneceğini hastalara anlatmak gerek.

MB: Bravo. Maalesef toplum tarafından empoze ediliyor bu bakış. Kalbin var, yarım adamsın, kafesteki kuşsun. İnsanlar neler yapıyor biliyor musunuz? Birçok insan işini bırakıyor. Bazen “pompa reaksiyonu” falan diyoruz, depresyona girebiliyor kişi. Çok ciddi bypass operasyonuyla beraber psikolojik operasyon da yaşıyor. Boşanıyorlar. Ölümü yakından hissediyorlar, neredeyse mezara girmiş çıkmış gibi hissediyorlar, hayatını ve ilişkilerini sorguluyorlar. İnsanları bu psikolojik operasyona hazırlamak lazım ameliyat öncesi. Bunun normal bir süreç olduğunu, bypass ameliyat sonrasında da normal yaşantıya bir ay içinde döneceğini söylemek, anlatmak gerekiyor.

Kesinlikle kafesteki kuş veya yarım insan değiller. Sokakta dolaşan herhangi bir kişiden daha sağlıklılar. Çünkü biz sokakta dolaşan bir kişinin koroner damarları konusunda emin değiliz, belki %70-80 darlığı var ama bypass olan hasta taburcu olduktan hemen sonra damarlarının açık olduğunu biliyoruz. Bütün damarları şu an açık. Dolayısıyla şu an rahatlıkla egzersiz yapabilirler ama bunu mantıklı ve kademeli olarak yoğunluğu ve süresi artan bir şekilde yapacaklar. Bir programımız var hastalara verdiğimiz. Önce günde 5 dakika, 10 dakika, 15 dakika, 20 dakika yürümek gibi.

Bypass operasyonu geçirenler kesinlikle yarım insan değil; sokakta dolaşan herhangi birinden daha sağlıklılar.

A bend in the river 6217405693 l Hastane Sonrası Sosyal Hayata Geçiş: Bypass Hastaları Kafesteki Kuş mu?  Uzm. Dr. Murat Beyaz

A bend in the river - Photo: Steve-h - Bypass ameliyatı geçirenler egzersiz yapabilirler ama bunu kademeli olarak yoğunluğu ve süresi artan bir şekilde yapacaklar.

UY: Bypass operasyonu geçirmiş kişilerin aktif sosyal yaşantıya döndüğüne, dönebileceğine ilişkin yaşanmış örnekler var mı?

Ben bir iki hastamı söyleyim. Artık ameliyat da yapmayalım, stent takalım durumu tehlikeli denen bir hastam Sports International’da fitness contestlere katılıyor, düzenli olarak treadmillde koşarak Ağrı dağına tırmanıyorlar falan. Bu eski kalp hastamız her gün bir saat spor yapmaya başladı ve kilolarını verdi, tansiyonu dengelendi, kolesterolu düzeldi.

Biz hatta Prof. Dr. Bingür Sönmezle bypass ameliyatı olan hastalarla sembolik bir aktivite yapmıştık. Kişileri alıp Ağrı dağına götürdük. 4000 m’ye kadar da çıktılar. Sonra dedik ki bu sembolik bir çalışma artık yeter. Bir hastamız diyordu ki ben zirveye çıkarım hatta arkasına da geçerim icon smile Hastane Sonrası Sosyal Hayata Geçiş: Bypass Hastaları Kafesteki Kuş mu?  Uzm. Dr. Murat Beyaz Nitekim bypasslılar belli bir seviyeye tırmandı ama çok sağlıklı olduğu düşünülen ekipteki gençlerden dağ hastalığı yüzünden geri dönenler oldu Bu bypasslılara artık siz durun dedik ama bu aktiviteyle Türkiye’deki onbinler, yüzbinlerce kalp hastasına çok güzel bir mesaj vermiş olduk. Bypass ameliyatı olan insanlar normal hayatlarına devam ederler hatta Ağrı dağına bile tırmanabilirler mesajını verdik.

Bu sembolik aktiviteyle, bypass ameliyatı olanlar Ağrı dağına bile tırmanabilirler mesajını vermiş olduk.

Comet Piani di Bobbio 4301240214 l Hastane Sonrası Sosyal Hayata Geçiş: Bypass Hastaları Kafesteki Kuş mu?  Uzm. Dr. Murat Beyaz

Comet - Piani di Bobbio - Photo: Andrea Costa - Bypass olmuş bir hastam sport contestlere katılıyor.

UY: Benim anladığım, ilk bir ay ve sonraki bir ay geçtikten sonra ortalama bir insan gibi hatta daha rahat yaşamlarını herhangi bir aktivite kısıtı olmadan sürdürebiliyor bypass hastaları.

MB: Bazı aktivite kısıtlamaları olabilir. Kişiye özel aktivite kısıtları olabilir, bunlar da dikkate alınmalı elbette ki. Aman herkes gitsin spor salonlarına da demiyoruz. Kesinlikle doktor kontrolünde olmalı. Egzersize hazır mı değil mi kişiden kişiye çok değişiyor. Amerika’da New York Mount Sinai merkezindeki rehabilitasyon  programında ABD Roma Büyükelçisi 94 yaşındaki kişi her gün yarım saat yürüyüş yapıp, belli düzeydeki ağırlıkları kaldırabiliyordu.

UY: Peki Hocam, hastanede sonrasında kademeli geçiş dışında sosyal hayatında nelerden sakınmalı, dikkat etmesi gereken hangi unsurlar var?

Damar tıkanıklığına sebep olan etkenleri kontrol altına alacağız.

MB: Normal hayata kademeli bir geçiş yapılacak. Egzersiz planını hazırladık. Neydi onu hasta eden sebep? Fazla yemek, kilo sorunu, kolesterol, şeker hastalığı… Bunları hepsi çok iyi takip edilmeli, varsa tansiyonu çok iyi regüle edilmeli, sigara içmemesi lazım, stresten uzak kalması gerekiyor. Yani damar tıkanıklığına sebep olan faktörlerin kontrol altında tutulması gerekiyor. Bu gibi konularda bilinçlendiriyoruz, bilgilendiriyoruz. Bazı kişiler ameliyat oluyor; sigaraya devam diyor örneğin, böyle bir şey olmamalı.

UY: Teşekkür ederiz…

Free Angel Tears Creative Commons 493958686 l Hastane Sonrası Sosyal Hayata Geçiş: Bypass Hastaları Kafesteki Kuş mu?  Uzm. Dr. Murat Beyaz

Free Angel Tears - Photo: Sharon Pruitt - Kademeli geçiş, hareketli yaşam ve damar tıkanıklığına sebep olan etkenlerin kontrolü...

Bypass, spor ve egzersiz konusunda sorularınızı UyumluYasam forumuna yazabilirsiniz.

Yazıyı nasıl buldunuz? Lütfen yorumlarınızı aşağı yazınız.

Profesyonel destek almayan kişiler Murat Bey’e aşağıdaki detaylarından ulaşabilirler.

Spor Hekimi Uzm. Dr. Murat Beyaz

murat beyaz email Hastane Sonrası Sosyal Hayata Geçiş: Bypass Hastaları Kafesteki Kuş mu?  Uzm. Dr. Murat Beyaz

İlgili Yazılar

Aşağıdaki butonları tıklayarak, yazıyı arkadaşlarınızla paylaşın!


Get Adobe Flash playerPlugin by wpburn.com wordpress themes