Uyumlu Yaşam Blog

Uyumlu ve mutlu yaşama dair

Posted by Ahmet Özgül on November - 20 - 2011 | 8 Comments

Bu söyleşimizde Nişantaşı KBB Grubu’ndan Atilla Şengör’le burun tıkanıklığı ve sinüzit üzerine (sinüslerin iltihaplanması) konuşacağız. Şu soruların cevaplarını bulabileceksiniz:

 • Her burun tıkanıklığı sinüzit midir? Sinüzit ve burun tıkanıklığı arasında nasıl bir ilişki vardır?
 • Burun eti şişmesinin sebepleri nelerdir?
 • Kemik eğriliği durumunda burun tıkanıklığı nasıl tedavi ediliyor?
 • Burun eti şişmesine bağlı burun tıkanıklıkları nasıl tedavi ediliyor?
 • Burun etlerini (konka) küçültmek için hangi yöntemler kullanılabilir? Lazerle küçültme yönteminin farkı ve avantajları neler?
 • Lazerle burun eti küçültme ve burun eğriliği ameliyatlarından sonra normal yaşantıya dönmek ne kadar sürer? Bu sürede kişi neler yapabilir, nelerden kaçınmalı?
 • Kemik eğriliği, burun eti şişmesi ve burun tıkanıklığı sebepleri üzerine video
Burun yan kesiti O ve A burun etleri G geniz boslugu Burun Eti Şişmesi ve Kemik Eğriliğinin Burun Tıkanıklığı ve Sinüzite Olan Etkisi (Video)

Burun yan kesiti - O ve A burun etleri - G geniz boslugu

UY: Her burun tıkanıklığı sinüzit midir?

AŞ: Sinüzitte burun tıkanıklığı sıklıkla görülür, çünkü bu hastalık sırasında zamanla burun işleyişi de etkileniyor. “Konka” da denilen burun etleri veya burun içi örtüsü olan mukoza şişiyor ve burun tıkanıyor. Ancak bu durumlar ve ek başka anatomik bozukluklar da sinüzite yol açabiliyor. Yani aslında sinüzit veya diğer burun tıkanıklığı nedenleri birbirlerinin nedeni olabiliyor.

Örnek vermek gerekirse, halk arasında kemik eğriliği, kıkırdak eğriliği olarak bilinen “septum deviasyonu” dediğimiz bir durum var. Kıkırdak veya kemik yapıda olan burun orta bölmesinin bir tarafa doğru eğri olması hastanın o taraftan rahat nefes alamamasına yol açabiliyor, aynı tarafta sinüzit hastalığına eğilim yaratabiliyor. Sinüzit hastalığı geliştiği durumda da burun etlerini ve dokularını şişirerek, zamanla her iki tarafta ağırlaşan burun tıkanıklığına yol açabiliyor.

Sinüzit hastalığı geliştiği durumda burun etlerini ve dokularını şişirerek, burun tıkanıklığına yol açabiliyor.

Burun eti şişmesinin ayrıca pek çok başka nedeni de var. Bunlar içinde alerji, sigara kullanımı, hava kirliliği sayılabilir. Ayrıca deviasyon olan tarafın karşısında da bu doku burun boşluğunu doldurmak için şişebiliyor ve bu nedenle deviasyonla birlikte genelde burun eti şişmesi de gözüküyor. Bu gibi durumlarda burun etleri sorun yaratır hale gelebiliyor. Bunlar anatomik problemler; kemik eğriliği, burun eti şişmesi.

Burun tıkanıklığına yol açan tümöral bazı hastalıklar var. Burun içinde herhangi bir bölgede yerleşmiş ve büyüyen bazı kitleler olabiliyor. Bunlar oldukça nadirdir ama tıkanıklığın nedeni bunlar da olabilir.

Çocuklardaki burun tıkanıklığının esas nedenleri ise alerjik nezle veya geniz eti.

Burun tıkanıklığına veya sinüzite yol açan durum ne olursa olsun, günümüzde rutin muayenede kullandığımız ince endoskoplar yardımıyla bunları doğrudan görebiliyor ve uygun tedaviyi planlayabiliyoruz.

Bumble bee and the flower EXPLORE 5851202153 l Burun Eti Şişmesi ve Kemik Eğriliğinin Burun Tıkanıklığı ve Sinüzite Olan Etkisi (Video)

Bumble bee and the flower - Photo: Will Marlow

UY: Bu gibi durumlarda burun tıkanıklığı tedavisinde hangi yöntemler uygulanabilir?

Kemik eğriliği gibi belirgin anatomik problemler varsa ameliyatla düzeltiyoruz.

AŞ: Eğer belirgin bir anatomik problem varsa, örneğin belirgin bir kemik eğriliği, bu durumda ameliyatla eğirliği düzeltiyoruz. Bu ameliyatlar genellikle alelacele yapılmazlar, zira hasta zaten yıllardır bu sorunu yaşıyordur. Hastaya uygun bir döneme kadar bekleyebilir, bu dönemde de burunu rahatlatıcı bazı tedaviler uygulanabilir.

Daha sıklıkla gördüğümüz burun eti yani konka şişmesinde, nedeni alerjik nezle olabilir, sigara kullanımı olabilir, önce ilaç tedavisiyle sonuç alınmaya çalışılır. Son yıllarda burun yıkama oldukça etkili bir yöntem. Burun yıkama için çeşitli hazır solüsyonlar da var, bu sayede burun işlerliği ve canlılığı artıyor. Burnun çalışmasını düzene soktuğunuz zaman, burun kendini toparlayıp kısır döngünden çıkabiliyor. Burun işlemeye başladıktan sonra burun etleri küçülebiliyor. Buna yardımcı olması için burun içerisindeki ödemi azaltan spreyler eklenebilir. Alerjik nezlenin yoğun olduğu durumlarda yine anti alerjik ilaçlar tedaviye eklenebilir. Beraberinde infeksiyon olduğu durumlarda buna yönelik tedaviler yapılabilir. Bu sayede aslında tıbbi tedaviyle burun etleri bazı hastalarda küçülebiliyor.

Burun eti şişmesinin farklı nedenleri olabilir. Son yıllarda burun yıkamanın oldukça etkili sonuçlar verdiği gördük.

Fakat ilaç tedavisinin etkili ve yeterli olmadığı hastalarda, burun etlerine yönelik küçültme müdahaleleri yapıyoruz. Bunun da pek çok yöntemi var. Eskiden tamamı ya da bir bölümü çıkartılan burun etlerini artık günümüzde küçültüyoruz. Bu şekilde burun işlevleri korunmuş oluyor. Burun etlerini yani konkaları küçültmek için yaygın olarak radyo frekans yöntemi kullanılıyor ama bizim daha etkin olduğunu deneyimlediğimiz lazerle burun eti küçültülmesi yöntemi ile daha kalıcı sonuçlar elde ediyoruz.

UY: Farkı nedir bu yöntemin?

rop2 2 Burun Eti Şişmesi ve Kemik Eğriliğinin Burun Tıkanıklığı ve Sinüzite Olan Etkisi (Video)

Lazer Yöntemiyle Burun Eti Küçültülmesi

Lazerle konka küçültmenin avantajı tek seansta uygulanması ve kalıcı olması.

AŞ: Lazer ile konka küçültülmesi sırasında kullandığımız ince araçlar sayesinde burun etlerine üç boyutlu olarak hakim olabiliyoruz. Bu sayede endoskopik görüş altında konkaların fazla kısımlarını ince ince buharlaştırabiliyoruz. Bu yöntemin avantajı tek seansta uygulanması ve kalıcı olması. Radyo frekans yöntemi de iyi bir yöntem ama tekrarlayan uygulamalar gerektirebiliyor. Bu uygulamalar ofis koşullarında yapılabilir ama ameliyathane koşullarına inildiği zaman tek seferde kalıcı bir çözüm gerekiyor. Hafif konka şişmelerinde biz de radyofrekans yöntemini uyguluyoruz. Ancak özellikle şiddetli burun eti şişmelerinin küçültülmesinde bizim tercihimiz sıklıkla holmium lazer yöntemi.

UY: Bu ameliyatlardan sonra iyileşmesi, normal hayata dönmesi ne kadar vakit alıyor?

Lazerle burun eti küçültme ameliyatında sonra kanamaya yol açmamak için bir hafta spor, ağır aktivite önermiyoruz.

AŞ: Sadece burun eti küçültülmesi için konuşacak olursak olağan koşullarda tampon koymamız gerekmiyor. Bu sayede hasta ameliyat sonrasında da baskı hissi yaşamamış oluyor, hatta burnundan nefes almayı sürdürebiliyor; hastanede kalınması da çoğu kez gerekli olmuyor, ancak tabii ki kalınacakmış gibi gelinmeli. Ancak kanamaya yol açmamak için bir hafta süreyle ağır aktivite yapılmaması gerekli. Mesela bu dönemde spor önermiyoruz.

Medicating to keep me going 3250396433 l Burun Eti Şişmesi ve Kemik Eğriliğinin Burun Tıkanıklığı ve Sinüzite Olan Etkisi (Video)

Medicating to keep me going - Photo: Kristin Brenemen

UY: Ameliyat sonrası işe başlayabilir ama?

AŞ: Olağan koşullarda lazer girişiminden sonra, ertesi gün hasta normal yaşamına, masa başı işlerine geri dönebiliyor. Hasta bir süre kendisini nezle, grip gibi hisseder. Biraz akıntı, salgı olur, tıkanıklık olabilir. İlerleyen haftalarda kabuklanmalar iyileşinceye kadar ofis koşullarında yapılan hafif burun içi temizlemelerle 2-3 hafta içerisinde solunum da normale dönüyor.

Burun eti küçültme ameliyatlarından bir gün, burun eğriliği ameliyatlarından ise en çok 3-4 gün sonra kişi masa başı işlerine dönebiliyor.

Ancak burun eğriliği yani deviasyon ameliyatı sonrasından bahsedecek olursak, bu ameliyat sonrası süngersi ye da silikon tamponları buruna mutlaka koymamız gerekiyor. Bu tamponları genellikle ameliyat sonrası ikinci gün alıyoruz. Sonrasında da bir süre burunda kabuklanma ve tıkanmalar için birkaç kez hastanın kontrole gelmesi gerekiyor. Fakat burun eğriliği ameliyatından en çok 3-4 gün kadar sonra kişi işine geri dönebilir.

UY: Çok teşekkür ederiz…

Son olarak, Dr. Atilla Şengör’ün kemik eğriliği, burun eti şişmesi ve burun tıkanıklığı sebepleri üzerine videosunu sunuyoruz.

Yazımızı nasıl buldunuz? Lütfen yorumlarınızı aşağı yazın.

Kulak burun boğaz hastalıkları, burun-sinüs hastalıklarıyla ilgili sorularınızı UyumluYasam forumda sorabilirsiniz.

Profesyonel destek almak için Nişantaşı KBB Grubu’nda KBB Uzmanı olan Dr. Atilla Şengör’e aşağıdaki web sayfalarından kolaylıkla ulaşabilirsiniz:

Nişantaşı KBB Grubu

www.kulak-burun-bogaz.com

www.sinuzit.com

İlgili Yazılar

Aşağıdaki butonları tıklayarak, yazıyı arkadaşlarınızla paylaşın!

8 Responses so far.

 1. Fehmi Gülseren says:

  Ben de aynı sorunları yaşıyorum. Burnumda deviasyon ve şişme var. Doktor ameliyat dedi ama biraz korkuyorum. Yazınız çok faydalı oldu. Elinize sağlık…

 2. Ahmet Aydin says:

  Hocam paylasimizini cok begendim neden tikaniklik oldugunu anladim,konka dediginiz burun eti sismesi bende gün icersinde herzaman oluyor ama tek tarafli,bazen taraf degistirebiliyor bu problem icin nasonex burun spreyi kullaniyorum sizce faydali olur mu?

  • Burun eti sismesinin tibbi tedavisinde bu tip spreyler, uzun sure kullanimlarda etki edebiliyor. Beraberinde burun yikama solusyonlarinin kullanilmasi ile bircok hastada burun eti kuculebiliyor. Kortizon iceren burun spreylerinin hekimin kontrolunde ve ongorulen sure boyunca kullanilmasi gerekli. Zira bazen hasta fayda gordugunu dusunerek ilaci kendi kendine kestiginde burun tikanikligi tekrar geri donebiliyor. Diger yandan duzensiz veya uzun sure kullanimlarda baska problemlere yol acmasi da olanakli. Konka sismelerinin ilacla tedavisinde, iyilesmenin duzenli olarak takip edilmesi ve burun ici dokularin endoskopik olarak izlenerek tedaviye verdikleri yanitin gozlenmesi gerekli. Yeterli kuculme saglandiginda tedavi kesilebilir ve diger bazi tavsiyelerle ameliyat gerekliligi ertelenebilir veya ortadan kalkabilir.

   Dr. Atilla Sengor

 3. ezgi says:

  Merhaba 15 yaşımdayım burnumda deviasyon sorunum vardı. Şimdi de burun eti büyümesi olduğunu söyledi doktor. Radyofrekans yöntemi ile küçültelim dedi. Spreyle uyuşturacağını söyledi. Bir kaç yerde araştırdım fakat böyle bir şeyden bastemiyor? Bir de deviasyon ameliyatında 18 yaşından küçükler için burun kemiği törpüleniyor alınmıyormuş. Törpülemek ile kemiği aldırmak arasındaki fark nedir? Yani 18 yaşından sonra törpületsek ne olur? Ya da 18 yaşından önce kemiği aldırsak ne olur? . Bizleri bilgilendirdiğiniz için teşekkür ederim :)

 4. Baris Cimen says:

  Atilla Bey merhaba,

  ben onyedi yil önce kemik egriligi ameliyati oldum.
  Son bir kac yil icinde budes, nasonex gibi ilaclari kullandim, bazen düzenli bazen düzensiz. Nedeni ise özellikle gece yattigimda burun tikanikligi yasamamdi. Genelde bir tarafta oluyordu ama bazen yer de degistirebiliyor. Doktora gittigim de burun eti sismesi var laserle tedavi edebilirz dedi. Ama arastirmalarimda laserle tedavide burun mukozasinin da kalici zarar gördügünü ve burun icinde ileriye dönük sürekli bir kuruluk kabuklanma oldugunu olan hastalarin yorumlarindan ögrendim. Laser ameliyatinda belli bir derecelendirme var mi, yani, cok hafif sadece yüzeysel bir ameliyatta mukoza zarar görmez, ama cok daha derin yogun bir kücültme ameliyatinda mukoza zarar görebilir, seklinde?
  Siz bu konuda ne düsünüyorsunuz, bilgi verirseniz sevinirim.

  Tesekkür ederim.

 5. selamün aleyküm bende yaklaşık birbucuk iki aydabir burnumun icindeki etler sanki burnumun ucnokdasına kadar uzuyor zamanla ilac kullandım ama malesef sonuc dip rospon diye bir iyne var senede 3 5 defa bunu kullandığımda kısa sürede burnumun icindeki etler geri gidiyor veya kayboluyor bukonuicin aydınlanma imkanım olursa cok teşekkür ederim nasıl bir tedaviye baş vurmamlazım

 6. Ahmet Avcı says:

  Teşekkürler yazı ve paylaşım için. Gerçekten doktorlardan doğrudan alamadığımız bilgileri buradan alıyoruz. Hocamızın adresinide paylaşırsanız kendısınde gidip muayene yada amelıyat olmak ıstıyorum. Teşekkürler


Get Adobe Flash playerPlugin by wpburn.com wordpress themes