Uyumlu Yaşam Blog

Uyumlu ve mutlu yaşama dair

Posted by Banu Topalakçı on November - 11 - 2011 | 2 Comments

Uzman Diyetisyen Banu Topalakçı alkali beslenmeyle ilgili ilk yazısında asit ve alkali maddelerin özelliklerinden, vücut sıvılarının gereksiniminden, vücutta asit – baz dengesinin nasıl sağlandığından, niye alkali beslenmemiz gerektiğinden bahsetmişti. Bu yazısında asidik özellik gösteren ve vücudun asit yükünü arttıran gıdaları işleyecek. Şu soruların cevaplarını bulabileceksiniz:

  • Vücudun asit oranını arttıran en tehlikeli gıda nedir?
  • Hangi besinler asidik özellik göstermekte ve vücudun asit yükünü arttırmaktadır?
Marshmallow Mushrooms 3236505015 l Alkali Beslenme: Vücudun Asit Yükünü Arttıran Gıdalar

Marshmallow Mushrooms - Photo: Swamibu

Nasıl Alkali Beslenilir?

Bunun hakkında konuşabilmek için asidik ve alkalik besinler ile bunların vücutta bıraktıkları etkilerden bahsetmek gerekir.

Vücudun asit oranını arttıran besinler hangileridir?

a)      Vücudun asit oranını artırma bakımından en tehlikeli olan diyet elemanı rafine beyaz şekerdir. Rafine şeker yani çay şekeri, vücut sıvılarının asit oranını, yeryüzündeki tüm besinlerden daha hızlı ve daha şiddetli biçimde artırır. Özellikle de, hem yüksek miktarda şeker, hem de asit içeren meşrubatlar, bu kategorinin lideridir. 330 ml’lik kola, gazoz vb. meşrubatlar, kana direkt olarak 9 çay kaşığı dolusu rafine beyaz şekere eşit miktarda şeker karıştırırlar ve eğer vücut çok çabuk bir acil durum tepkisi gösterip bunu tamponlamasa, dakikalar içinde ölebileceğimiz kadar yüksek hızda kanı asitleştirirler. Kanda, bir bardak şekerli ve gazlı meşrubatın sebep olduğu ciddi ve ani asit artışını dengeleyip, ölmemek için çok çabuk olarak 32 bardak alkalik su içmek gerekir. Bu içeceklerin tüketilmesinden sonra vücut, kandaki bu aşırı asidi dengeleyip, hızla alkalik dengeyi kurmak üzere kemik ve dişlerimizden kalsiyum ve magnezyum minerallerini çekerek kana pompalar.

Tamponlama olmasaydı, 330 ml’Lik bir gazoz insanı dakikalar içinde öldürebilecek kadar hızlı kanda asitleşmeye sebep olacaktı.

355ml prime lens 4599870819 l Alkali Beslenme: Vücudun Asit Yükünü Arttıran Gıdalar

355ml prime lens - Photo: Ian Muttoo

b)     Et ve süt grubu’ndaki hayvansal gıdalar; içerdikleri yüksek miktardaki proteinden dolayı, vücut sıvılarının asit oranını artırırlar. Fazla tüketimleri, bu asitlerin vücuttan atılamayarak, dokularda kristaller halinde birikmesine ve kalsiyum, magnezyum gibi minerallerin kaybına sebep olur. Gün içinde tüketimlerine dikkat etmeli, süt, yoğurt ve etlerin yağsız olanlarını tercih etmeli ve çok fazla miktarlarda tüketmemeliyiz.

Yüksek unlu ve nişastalı besinler yerine, çavdar, yulaf, kepek gibi lif içeriği yüksek tahıllı besinler kullanılmalıdır.

c)      Tahıllar ve özellikle de nişasta da, vücuda yine yüksek oranda asidik yük oluşturan gıdalardır. Bunların da tüketilen miktarlarına dikkat edilmeli, kek, pasta, beyaz ekmek, pirinç, makarna gibi yüksek unlu ve nişastalı besinler yerine; çavdar, kepek, yulaf gibi lif içeriği yüksek tahıllı besinler kullanılmalıdır.

Cloudy cereal 2 2666098917 l Alkali Beslenme: Vücudun Asit Yükünü Arttıran Gıdalar

Cloudy cereal 2 - Photo: D. Reichardt

d)     Kabuklu yemişler de fazla tüketildiğinde, vücudun asidik yükünü artırma etkisi vardır. Fakat bunlar arasında badem istisnadır. Badem, vücut sistemini alkalik yapmaya yardımcı olmakla birlikte çok faydalı bitkisel proteinleri, yağ asitlerini, kalsiyum-magnezyum gibi mineralleri de içerir. Bademin ve diğer tüm yemişlerin tuzsuz ve kavrulmamış olanı tercih edilmelidir.

Bir sonraki yazıda Banu Topalakçı alkali beslenmede sebze ve meyvelerini yerini işleyecek.

Exploring the beauty of the nature 4149695248 l Alkali Beslenme: Vücudun Asit Yükünü Arttıran Gıdalar

Exploring the beauty of the nature - Photo: Jeevan Jose

Sağlıklı, alkali beslenmeye ilişkin tüm sorularınızı UyumluYasam forumunda sorabilirsiniz.

Yazımızı nasıl buldunuz? Lütfen yorumunuzu aşağı yazın.

Profesyonel destek almak isteyen kişiler Banu Toprakla aşağıdaki detaylarından iletişim kurabilir.

Diyetisyen Banu Topalakçı

İdeal Beslenme Eğitim ve Danışmanlık

0312 4666130 / 0533 6810607

banu topalakci emai1 Alkali Beslenme: Vücudun Asit Yükünü Arttıran Gıdalar

İlgili Yazılar

Aşağıdaki butonları tıklayarak, yazıyı arkadaşlarınızla paylaşın!

2 Responses so far.

  1. filiz says:

    yazını okudum çok beğendim herkesin annayacağı dilden konuşmussunuz tşklr…

  2. ffusun says:

    Günümüz problemli konusu.Açıklamalarınız için teşekkürler.Bu arada su hakkında bir şey sormak istiyorum.Suya bir miktar doğal tuz koymamız alkali değerini arttır mı?


Get Adobe Flash playerPlugin by wpburn.com wordpress themes