Uyumlu Yaşam Blog

Uyumlu ve mutlu yaşama dair

Posted by F.Füsun Menteş on June - 26 - 2011 | 9 Comments

Gıda Mühendisi F.Füsun Menteş kendisinin de severek ürünlerini aldığı doğal, ekolojik ürünler satan Kasımpaşa’daki İnebolu pazarındaki gözlemlerini yazdı sizler için.

İstanbul’da yüzyıldan fazla zamandır kurulan bir pazar olduğunu biliyor muydunuz? Her pazar sabahı Güneşin ilk ışıkları Kasımpaşa’daki bu tarihi İnebolu pazarına doğuyor. Pazar sabahları erkenden kalkıp daha kimseler İstanbul sokaklarında dolaşmazken gezmeyi çok severim. Siz de benim gibi organik, ekolojik ya da adı her neyse bu tip pazarları gezmeyi seviyorsanız bu pazar tam size göre. Satıcılarının tamamı Kastamonu ve ilçesi İnebolu’dan geliyor. Yalnız bu Pazar bizim alıştığımız pazarlar gibi uçsuz bucaksız değil, bir ufak sokak kadar…

Fotoğraf084 Kasımpaşadaki Tarihi İnebolu Pazarı ve Doğal Ürünler

Ekmek katkısız undan, tam buğday unuyla, ekşi maya kullanılarak yapılır ve odun fırınında pişerse işte bunun adı ekmek olur.

Ben özellikle ekmeklerinin müdavimlerindenim. Maalesef günümüzde ekmek tadında pek ekmek kalmadı. Unlarımızın içinde belli bir miktar katkı maddesi olmasına rağmen bazı fırıncılarımız üzerine ekmek katkı maddesi eklediklerinde ortaya çıkan ürün benim ekmek tanımıma pek uymuyor. Ağzımda kağıt mı var yoksa ekmek mi anlayamıyorum. Gerçek ekmeğin kokusuna bayılıyorum. Ekmek sadece katkısız undan (tam buğday unu olursa mükemmel olur) ve ekşi maya ile yapılırsa sonra da odun fırınında pişerse işte bunun adı ekmek olur. Sağlıklı besleneceğim diyorsanız buradaki ekmekler bu tanıma çok uygun. Evdekiler benim kadar bu ekmeklere düşkün değiller ama bu pazarda her ağız tadına uygun ekmek bulabilirsiniz.

Fotoğraf081 Kasımpaşadaki Tarihi İnebolu Pazarı ve Doğal Ürünler

Bazlama, yufka, çörek türleri iştahınızı açıyor. Ekmekler hem ağır hem de renkleri beyaz değil. Altlarında da pazı yaprakları var. Nedenini satıcılara sorduğum zaman ekmekteki fazla yağı emmesi için olduğunu söylediler.

Fotoğraf077 Kasımpaşadaki Tarihi İnebolu Pazarı ve Doğal Ürünler

Susamsız simitlerden tirit yapılıyor. Gerçi biz tirit falan beklemeden yedik ama yanında içecek bir şey yoksa yemek biraz zor oluyor.

Fotoğraf082 Kasımpaşadaki Tarihi İnebolu Pazarı ve Doğal Ürünler

Tabii ki buranın yoğurtlarından bahsetmeden geçemeyeceğim. Ben hazır yoğurtlardan pek bir şey anlamıyorum. Geleneksel yoğurdumuz tadını hazır olanlara değişmem. Nedense kendim mayaladığım yoğurtlar daha güzel geliyor. Yoğurtlardaki maya (starter kültür) çok önemli. Eğer sütünüzü benim gibi sütçüden alıyorsanız mayasını da ondan isteyin. O zaman yoğurdunuz daha güzel olacaktır. İnebolu pazarında 2 ve 5 kiloluk bidonlarda normal yoğurtlar ve süzme yoğurtlar var. Süzme yoğurtların da az yağlı ve tam yağlı çeşitleri isteğinize sunulmuş. Ben süzme yoğurttan yapılan ayranın aromasını seviyorum. Aynı zamanda ekmek üzerine labne peyniri gibi sürmek de sizin için bir seçenek olabilir.

Sütünüzü benim gibi sütçüden alıyorsanız mayasını da ondan isteyin; tadındaki farkı hissedeceksiniz.

Peynirlere gelince bunlar köylülerin yaptığı bir peynir değil. Fabrikalarda yapılıyor ama köy peyniri sevenler için iyi bir alternatif olabilirler. Ben köy peynirini ilk Boyabatta yemiştim. Orada  da bu pazar  gibi sabahın ilk ışıkları ile bir pazar kurulur. Ve peynirleri ve tereyağları çok lezzetlidir.

Fotoğraf076 Kasımpaşadaki Tarihi İnebolu Pazarı ve Doğal Ürünler

Kuşburnu marmelatları çeşit çeşit. Dediklerine göre şeker hastaları için şekersiz olanları varmış. Ben de tadına baktım. Gerçekten sıfır şekerli kuşburnu ve kızılcık marmelatları var. Bunu test etmiş oldum. Marmelat gibi yenmese bile sulandırılıp içecek olarak tüketilebilir. Ayrıca ekşi dedikleri bir çeşit marmelatları daha var. Buna günümüzdeki konsantre meyve suyu da diyebiliriz. Sulandırıp içiyorsunuz. Elma, erik veya ayvadan yapılmış çeşitleri bulunuyor.

Fotoğraf075 Kasımpaşadaki Tarihi İnebolu Pazarı ve Doğal Ürünler

Bana burada ilk defa gördüğüm kızılcık tarhanası çok değişik gelmişti. Tadı bildiğimiz tarhanadan farklı değil ama rengi çok tatlı bir pembe.

Otlara gelince işte onlar tam bana göre…Özellikle hodan (galdirik, melevcen) dedikleri ot benim favorim. Pazarlardan alıp, haşlayıp buzluğa atıyorum. Bu pazarda onlardan çok görüyorum. Tadı bana mantarı hatırlatıyor. Temizleyip küçük küçük kesiyorsunuz. Sonra da haşlıyorsunuz. Tavada tereyağını eritip hodanları ekleyip üzerine de çırpılmış yumurtayı boca edince işte size hodan kavurması.

Fotoğraf079 Kasımpaşadaki Tarihi İnebolu Pazarı ve Doğal Ürünler

Eğer mantarlara da meraklı iseniz burası bir mantar cenneti diyebiliriz. Marullar, pazılar, maydanozlar çok iştah açıcı görüyorlar. Ama ben semizotunu buradan almayı seviyorum. Bulursam yabanisini bulamazsam aşılı olanı. Sepetler içinde sadece tepelerinden kırılmış kilo ile satılan semizotları diğer pazarlardakilerden çok daha lezzetli.

Fotoğraf074 Kasımpaşadaki Tarihi İnebolu Pazarı ve Doğal Ürünler

Bu pazara özel olan bir ürün de siyez bulguru. Kastamonu’da bu bulgur ile ekşili pilav hazırlanıyor. Ben de merak edip yapmıştım. Yoğurtlu hoş bir yemek oldu.

Bu pazara özel bir ürün de siyez bulguru. Bu bulgurla Kastamonu’da ekşili pilav yapılıyor.

Köy elması için gelenler elma sepetlerinin başında habire elma ayıklıyorlar. Çoğu meyve ve sebzeyi sizler seçiyorsunuz. Pazarcılar her şeyin organik olduğunu söylüyorsa da böyle olmadığı aşikâr. Artık gerçekten organik daha doğrusu ekolojik ürün bulmak çok zor. Buradaki pazarcılar da herkesin ne için geldiklerini bildiklerinden her şeyi organik diye satmaya çalışıyorlar.

Fotoğraf073 Kasımpaşadaki Tarihi İnebolu Pazarı ve Doğal Ürünler

Burada gezerken etrafta tanıdık simalara rastlayabilirsiniz. Aslında sabahın 5-6 sında ünlü restoran şeflerinin buraya geldiği söyleniyor. Gerçi ben daha o kadar erken kalkıp gidemediğim için bu konuda bir yorum yapamıyorum. Fiyatlar sabah daha pahallı, öğleden sonra epey düşüyor (özellikle sebzelerde). Ben size pazarın başından sonuna kadar gezip, fiyat araştırması yapmanızı sonra da alışverişe başlamanızı öneririm.

Bir Pazar sabahı, Kastamonu pazarından alacağınız kayvaltılıklarla uyanmamış İstanbul kıyılarında ailecek kahvaltı yapmaya ne dersiniz?

Bir Pazar sabahı ailecek kalkıp, Kastamonu pazarından güzel kahvaltılıklar alarak, uyanmamış İstanbul kıyılarında güzel bir kahvaltı yapmanızı tavsiye ederim.

Köy pazarları, doğal, ekolojik beslenmeye ilişkin her türlü sorunuzu UyumluYasam forumunda sorabilirsiniz.

Yazıyı nasıl buldunuz? Lütfen yorumlarınızı aşağı yazın.

İlgili Yazılar

Aşağıdaki butonları tıklayarak, yazıyı arkadaşlarınızla paylaşın!

9 Responses so far.

 1. İstanbul’da yaşarken bu pazara birkaç kez gitmek istedik ama bir türlü olmadı,çok erken kalkmak gerekiyor yetişmek için :) Bazı restoran şeflerinin buradan alışveriş yaptığı doğru.Belki gelecekte bir zaman :) Ekmek ve yoğurt bence de evde olunca en iyisi, en güzeli. Teşekkürler..

  • Ahmet Özgül says:

   Yorumunuz için teşekkür ederiz. Blog ve forumumuza, http://uyumluyasam.com/, her zaman katkılarınızı bekleriz.

   Sevgilerle

   Ahmet Özgül

  • ffusun says:

   Elimizdekinin kıymetini maalesef gidince anlıyoruz.İstanbul’da oturduğumuz halde çoğu yeri dışarıdan gelenler kadar gezmiyoruz.Belki de ”nasıl olsa yakın gideriz ”diyoruz…Allah elimizdekilerin kıymetini bilmemizi nasip etsin…

 2. fatos simsek says:

  yazi oldukca bilgilendirici..
  fotograflarsa cok guzel!
  cok tesekkurler..

  • Ahmet Özgül says:

   Motive edici yorumunuz için teşekkür ederiz Fatoş Hanım.

   Sevgilerle

   Ahmet Özgül

  • ffusun says:

   Gözünüzde orayı canlandırabildiysem,oraya gitmek isteği uyandırabildiysem ne mutlu bana…

 3. Jenerasyon says:

  Merhabalar,

  Mevcut organik doğal sağlıklı ürünlerimizi pazarlamayı düşünür iseniz alttaki iletişim adresimizi ekler iseniz sevinirim.

  denizli@denizlijenerasyon.com

  Site adresi : denizlijenerasyon.com

 4. hakan says:

  herkese slm bende burda yazılanlara katılıyorum ama son 8 aydır pazardada dikkat ettim pazarın orta yerinde bir tezğah var önünde 2 cocola dolabı var adamlar her pazar günü 2 minübüs mal getiriyorlar halden bide sokak onların araba çekilçek yerlere kasalarını koyuyorlar isterseniz çekin bide sizle gavga ediyorlar bir inebolulu olarak cok üzülüyorum saygılarımla

 5. çağtay erin says:

  Birincisi, ürünler organik falan değil. Damağınıza güveniyorsanız tadarak alabilirsiniz ama organik ürün alıyorum diye düşünmemek lazım. Sadece tadı hoşunuza giden birşey aldınız o kadar. Tadamadığınız yumurta ve süt gibi ürünlerden uzak durunuz, tarafımdan bir değil birkaç defa denenmiştir. Sütler bazen güzel olabiliyor ama çoğunlukla yağı alınmış ve lezzetsiz, işlem görmüş.


Get Adobe Flash playerPlugin by wpburn.com wordpress themes