Uyumlu Yaşam Blog

Uyumlu ve mutlu yaşama dair

Posted by Ahmet Özgül on June - 17 - 2011 | 2 Comments

Çocuk Gelişimi ve Eğitim Uzmanı Deniz Solakla sokak çocukları üzerine yapmayı düşündüğümüz röportaj serisinin ilki bu. Bu söyleşimizde şu soruların cevaplarını bulabileceksiniz:

  • Sokak çocuğu kimdir? Sokakta yaşayan ve sokakta çalıştırılan çocuk kavramları ne demektir?
  • Her tür kültürel veya sosyo-ekonomik sınıftan çıkıyor mu sokak çocukları; yoksa sadece çok yoksul ve çok düşük kültürel düzeydeki ailelerden mi çıkıyorlar?
  • Çocukları sokağa, sokakta yaşamaya iten faktörler nelerdir?
  • Sokak – madde bağımlılığı arasında nasıl bir ilişki var?
  • Tehlikeli “maddeler” hangileri?
May I 840179035 m Çocukları Sokakta Yaşamaya İten Sebepler

May I - Photo: Mani Babbar

UY: Merhaba Deniz Hanım. Öncelikle kısaca kendinizi tanıtabilir misiniz?

DS: 1975 yılında doğdum. Hacettepe Üniversitesi Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Bölümünden 1997 yılında mezun oldum. Engelli çocuklarla ve aileleri ile çalıştım. Bir dönem yurtdışında yaşadım ve üniversite diplomama tam denklik aldım. Yurt dışında bir süre eyalet kreşinde uzman olarak çalıştım. Türkiye’ye döndükten sonra kreş müdürlüğü ve özel eğitimde, eğitim koordinatörlüğü yaptım. 2002 yılından bu yana Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu’nda (SHÇEK) Çocuk Gelişimi ve Eğitimcisi olarak çalışmaktayım.

UY: Bu ilk röportajımızda sokak çocukları üzerine konuşmak istiyoruz sizlerle. Sokak çocuğu kimdir bununla başlayalım isterseniz?

DS: Sokak çocuğu kavramı aslında çok geniş bir kavramdır. İki ayrı grubu kapsar.

Sokakta Yaşayan Çocuk: Ailesi ile ilişkisi az olan, ailesi olmayan, evden atılan, evden kaçan ve günün tamamını sokakta geçirip, gereksinimlerinin tamamını veya önemli bir kısmını sokakta karşılayan 7-18 yaş grubu çocuğu denir.

Sokakta Çalıştırılan Çocuk: Ailesiyle ilişkisi az veya çok devam etmekle birlikte günün önemli bir bölümünde, aile denetimi ve desteği olmaksızın, yaşadığı mekândan uzakta kendi isteği veya ailesinin isteği ile çalıştırılan, eğitim olanaklarından kısmen veya tamamen yoksun bırakılmış 7-18 yaş grubu çocuktur.

Young Boys in Chinatown 1910 Bangkok city of angels 4482894867 l Çocukları Sokakta Yaşamaya İten Sebepler

Young Boys in Chinatown - Photo: Ronn Aka

UY: Sokak çocukları bizim dünyamıza çok uzak bir meseleymiş gibi görünüyor. Sanki hiç bizim ailemizin başına böyle bir sorun gelemezmiş gibi görünüyor bazen. Fakat bu rahatlık hissi konuyu bilmeyişimizden kaynaklanıyor olabilir mi? Her tür kültürel veya sosyo-ekonomik sınıftan çıkıyor mu sokak çocukları; yoksa sadece çok yoksul ve çok düşük kültürel düzeydeki ailelerden mi çıkıyorlar?

DS: Çoğunlukla sosya-kültürel düzeyi düşük ailelerden çıkıyor. Niye? Herkes sokak çocuğu değil veya evden kaçmış çocuk değil. Çoğunlukla çocuklar madde aldığı, madde kullandığı zaman ailesi fark edeceğini için evine gidemiyor. Veya ne yaptığını bilmiyor o zamanlarda sokakta kalıyor. Belli bir zaman sonra maddi ihtiyaç büyüdükçe sokakta kalış süresi artıyor, suça karışabiliyor.

Çocuk evden kaçtı, sokak çocuğu oldu diye bir durum çoğunlukla olmuyor…

Madde kullanan çocuk farklı bir çevre ediniyor. Onlarla sokakta nasıl yaşayacağını öğreniyor ve böylece sokakta yaşamaya başlıyor. Çocuk evden kaçtı, sokak çocuğu oldu diye bir durum çoğunlukla olmuyor çünkü sokakta yaşayan çocuklar genelde madde kullanan çocuklar. Ben evden kaçtım, sokakta yaşıyorum diyen çocuk çok fazla kalmaz çünkü zaten polis, çocuk polisi, asayiş ekipleri çocuğu bulur ve ailesine ulaştırır. Ama madde bağımlısı çocukta bu mücadele biraz daha zordur.

Genelde sokakta yaşayan çocukların aileleri bölünmüş, anne veya baba suça karışmış, eğitim düzeyi düşük ailelerden çıkıyor.

Üst sosyo-ekonomik düzeyden hiç karşılaştınız mı derseniz sokakta yaşayan çocuklara rastlamadım açıkçası. Genelde sokakta yaşayan çocukların aileleri bölünmüş, anne veya baba suça karışmış, okuma eğitim düzeyleri düşük ailelerden gelen çocuklar.

r☼sita 346073 m Çocukları Sokakta Yaşamaya İten Sebepler

Rosita - Photo: Schaa Flicht

UY: Sokakta yaşayan çocuklar genelde madde kullanan çocuklar dediniz. Bu biraz açabilir misiniz, “madde” denilince ne anlaşılmalı? Tehlikeli diyebileceğiniz maddeler hangileri?

DS: Biz isim olarak belirtmek istemiyoruz, çocuklara verilen eğitimlerde de hiçbir zaman madde adı geçirmiyoruz. Ama fikir teatisi için söyleyecek olursak uçucu madde en kolay bulunabilen şeylerden biri, çok ucuz. Satışı çocuklara yasak olmasına rağmen her yerde bulabiliyorsunuz. Bir milyoncuda bile bulabiliyorsunuz. Çocuk merak edip kullanabiliyor. Onun dışında hap. Biz bunların hepsine madde diyoruz. Bağımlılık yapıcı maddeler, uçucu maddeler, bunların da kendi içinde çeşitleri var. Zaten bu konuda maddebagimliligi16 sitesine girerseniz, madde konusunda çok güzel bilgiler edinirsiniz. http://www.yeniden.org.tr isimli site de var. Bu siteler madde bağımlılığı konusunda çok güzel bilgiler alabileceğiniz ailelere de önerebileceğimiz siteler.

UY: Çok teşekkür ederiz…

Cherry Blossom 4429542360 l Çocukları Sokakta Yaşamaya İten Sebepler

Cherry Blossom - Photo: Spreng Ben

Deniz Hanımla her yönüyle sokak çocuklarını konuşmaya devam edeceğiz. Merak ettiğiniz soruları bize bildirebilirsiniz.

Sokak çocukları, evden kaçan çocuklar ve onlarla iletişim konusundaki sorularınız UyumluYasam forumunda sorabilirsiniz.

Sokak çocuklarıyla ilgili tecrübeleriniz varsa lütfen aşağıya yazın.

Yazımızı nasıl buldunuz lütfen yorumlarınızı paylaşın.

İlgili Yazılar

Aşağıdaki butonları tıklayarak, yazıyı arkadaşlarınızla paylaşın!

2 Responses so far.

  1. [...] Dizisi Sokak Çocukları İçindekilerÇocukları Sokakta Yaşamaya İten SebeplerSokak Çocuklarıyla [...]

  2. [...] Dizisi Sokak Çocukları İçindekilerÇocukları Sokakta Yaşamaya İten SebeplerSokak Çocuklarıyla İletişimMadde Bağımlısı Bir Sokak Çocuğu Nasıl Topluma [...]


Get Adobe Flash playerPlugin by wpburn.com wordpress themes