Uyumlu Yaşam Blog

Uyumlu ve mutlu yaşama dair

Posted by Ahmet Özgül on June - 1 - 2011 | 24 Comments

Türkiye’de binalarda çok yaygın bir izolasyon sorunu var. “Isı Yalıtımıyla Senede 10 Milyar TL Tasarruf” başlıklı yazımızda bu konuyu işlemiştik ve ısı yalıtımı problemlerini azaltmanın yollarını tartışmıştık. 1 Ocak 2011’den itibaren binaların Enerji Kimlik Belgeleri olacak ve izolasyon sorun olmaktan çıkacak da olsa milyonlarca mevcut bina bu problemi çekiyor. İzolasyondaki problemlerin sonuçlarından biri de “nem, rutubet”.

Kendi evimde yaşadığımı nem problemi muhtemelen pek çok kişinin evinin de ortak sorunudur: küflenmeler, boyalarda kabarma ve dökülmeler. Bunun üzerine nemi azaltıcı yöntemler üzerine araştırma yapmaya karar verdim ve yerli / yabancı farklı kaynaklardaki tavsiyeleri derledim. Yazımızda şu sorunların cevaplarını bulacaksınız:

 • Evinizde nem oranının yüksek olup olmadığını basitçe nasıl anlayabilirsiniz?
 • Küflenme nasıl meydana geliyor?
 • Nemin, rutubetin sağlığımıza zararları neler?
 • İdeal nem oranı nedir?
 • Nem oranını etkileyen dışsal faktörler neler?
 • Nemi nasıl azaltabilirsiniz?

boyada kabarma Evinizdeki Nemi Azaltmanın 11 Yolu

Boyalarda Kabarmalar

Evinizdeki Nem Oranınızın Yüksek Olduğunu Basitçe Nasıl Anlayabilirsiniz?

Aşırı nemli bir ortam olduğunun basitçe şunlardan anlayabilirsiniz:

 • Pencerelerin iç yüzeylerinde yoğuşma oluyor mu?
 • Dış duvarların iç yüzeylerinde ve tavanda ıslak noktalar var mı?
 • Duvar ve tavanda küf oluşuyor mu?
 • Boyalarda soyulma var mı?

Oda içindeki nemi ölçebileceğiniz basit nemölçerler, internette 15-50 TL arasında değişen fiyatlara satılıyor. Yukarıda sıraladığım indikatörler olmasa bile, nemi ölçmenizde fayda var.

nemolcer Evinizdeki Nemi Azaltmanın 11 Yolu

Nem ölçer

Küflenme Nasıl Oluşuyor?

Küflenme,  küf mantarlarının gelişmesi sonucu oluşuyor.  Sıcaklık ve nem, bu mantarların gelişmesini sağlayan iki önemli faktör. Ortamdaki %60-65 nem oranı küf gelişimi için yeterli.  Ancak, böyle rutubetli bir ortamda küf oluşumu duvarlarla sınırlı kalmayacaktır; mobilyalarınızda, halınızda, hatta giysilerinizde de küf oluşabilir.

Ortamdaki %60-65 nem oranı küf gelişimi için yeterli. Ancak, böyle bir ortamda duvarlarınıza ek olarak, mobilya ve giyisilerinizde de küf oluşabilir.

kuf mantar duvar Evinizdeki Nemi Azaltmanın 11 Yolu

Küf oluşumu

Nemin Zararları Neler?

Aşırı rutubetli bir ortamda küf oluşumu da başlayacağı için hem eşyalarınız, hem binanız hem de sağlığınız tehlike altındadır. Duvarlarda leke ve mantarlar oluşur, boyalarda kabarma ve dökülmeler, giysi ve mobilyalarında da küf kokusu meydana gelecektir. İnsan sağlığına verdiği zarar neticesinde oluşan ekonomik kayıp, muhtemelen eşya ve binaya verdiğinden çok daha fazladır. Bu gibi ortamlarda daha zor solunum yapılır ve cildinizde yapışkanmış gibi bir his vardır.  Küflerin alerjen etkilerinden dolayı bu ortamlarda oturan kişiler, alerjisi (özellikle astım hastaları) ve kemik rahatsızlığı (romatizma gibi) olanlar, ciddi risk altındadır.

Küflerin alerjen etkilerinden dolayı, nem oranı yüksek ortamlarda oturan astım hastalığı gibi alerjik ve romatizma gibi kemik rahatsızlığı olan kişiler özellikle risk altındadır.

İdeal Nem Oranı

Oda için nem oranının %35-50 arasında olması tavsiye edilmektedir.
Farklı kaynaklarda oda için nem oranında ufak değişiklikler olmakla birlikte genel olarak oda içi nem oranını %35-50 arasında tutulması tavsiye ediliyor. Bu aralığın hem insan sağlığı hem de ev ve eşyalarınızın muhafazası için uygun ortam oluşturacağı belirtiliyor.

Nem Oranını Etkileyen Dış Faktörler

 • Mevsimler:  Evinizdeki nem oranını en çok etkileyen sebeplerden biri mevsimdir. Özellikle yazları nem oranı yüksekken, kış aylarında ısıtma sistemlerinin devreye girmesiyle nem oranında düşüşler yaşanır.
 • Lokasyon:  Evinizin bulunduğu mekan nem oranını doğrudan etkileyecektir. Göl, nehir gibi su kaynaklarına yakın bölgeler, şehir merkezi gibi yerlere nazaran daha nemlidir.
 • Binanın dışından içeri su girmesine sebep olan izolasyon problemleri, çatıdaki çatlaklar, oluk veya yağmur tahliye borularındaki problemler.
 • Yemek pişirmek, temizlik yapmak, çamaşır kurutmak, bulaşık – çamaşır yıkamak, banyo yapmak gibi gündelik aktiviteler de suyun buhar haline geçmesine ve nemin artmasına sebep olurlar.
mevsimler Evinizdeki Nemi Azaltmanın 11 Yolu

Mevsimler

Nemi Azaltmanın Yolları

Yatırım gerektirmeyen yöntemden yatırım gerektirene doğru ilerleyeceğiz. İlerleyen yazılarımızda bu yöntemlerin bir kısmını ayrıca incelemek istiyoruz.

 1. İhmal etmemeniz ve ilk yapmanız gereken şey evinizi sık sık havalandırmak. Ancak, İstanbul’da oturuyorsanız, özellikle yaz aylarında, dışarıda da nem oranı yüksek olduğu için ekstra çözümleriniz de olmalı, havalandırmak yetmeyecektir.
 2. Çamaşırlarınızı evin içinde değil,  balkonunuzda kurutun. Balkonunuz kapalı ise camını açın.
 3. Bulaşık ve çamaşırları yalnızca makineniz tam dolunca yıkayın.
 4. Duş sürenizi kısaltabilir ve duş alırken kullandığınız suyun sıcaklığını düşürebilirsiniz.
 5. Evinizde havadan nem alabilen bitkilerden yetiştirebilirsiniz. Örneğin, kaktüs havadaki nemi kullandığı için çöl gibi kurak alanlarda yetişebiliyor.
 6. Evinizde klimanız varsa, klimanın nem alma özelliğinden faydalanarak nemi azaltabilirsiniz (ancak, klimaların esas fonksiyonunun sıcaklığı ayarlamak olduğunu unutmayalım).
 7. Mutfağınızda aspiratör kullanın. Bu hem yemek kokusunun yayılmamasını engelleyecektir hem de yemek pişirirken oluşan nemi evinizin dışına atmaya yarayacaktır.
 8. Banyonuza, buharı dışarı atması için basit bir fan koyabilirsiniz. Ancak, bu fanı yalnızca duş yaptığınız sürede değil, duştan sonra da birkaç dakika çalıştırın ki oluşan buharı tamamen dışarı atabilin.
 9. Suyun dışarıdan içeri girmesine engel olun. Çatınızı kontrol ettirin; çatıdaki çatlak ve kırıkları. Su oluk ve yağmur tahliye borularına baktırın.
 10. Nem alma cihazı kullanın.  Bu cihazlar, odanızdaki nemi filtreleyerek suyu ayrıştırır ve ayrı bir tankta toplar. Bu suyu ayrıca çiçek sulama gibi faaliyetlerde kullanabilirsiniz.
 11. Evinize mantolama yaptırabilir ve diğer ısı kaçaklarını tespit edip düzeltebilirsiniz.
mantolama Evinizdeki Nemi Azaltmanın 11 Yolu

Mantolama

Aşırı nem ve sıcak, gerçekten insanı çok yoruyor. Verimliliğimizde artıştan kazanacağımız zaman bile, sanıyorum, nem azaltmak için yapacağımız yatırımlara değer.

İzolasyon, nem, nem alma cihazları ve bunların sağlığımıza etkileri konusunda sorularınızı UyumluYasam forumunda sorabilirsiniz.

Yazımızı nasıl buldunuz, lütfen yorumlarınızı bizimle paylaşın.

İlgili Yazılar

Aşağıdaki butonları tıklayarak, yazıyı arkadaşlarınızla paylaşın!

24 Responses so far.

 1. yasin says:

  bilgiler çok yol gösterici.çalışmanız için teşekkürler. bende duvarlarda ve köşelerdeki nemlenmeyi azaltmak için duvara naylon malzeme ile kaplama yaptım ama bu sefer de onun üzeri nemlendi. çalışmalara devam edeceğim.

  • Merhaba Yasin Bey,

   Blogumuzu ziyaret ettiğiniz ve yorumunuzu paylaştığınız için teşekkür ederiz. Bu konuda okuyucularımıza pratik tecrübelerinizi aktarmak isterseniz yayınlamak isteriz.

   Sevgilerle

   Ahmet Özgül

 2. ilker mehmetoğlu says:

  bilgileriniz çok yazrdımcı oldu ama yinede engelliyemiyoruz küflenmeyi her sene mevsim deyişikliyinde ortaya çıkıyo ve yeniden boya badana falan yaptırıyoz daha net bir sonuç almamız için bir fikriniz varmı

  • Merhaba İlker Bey,

   İstanbul’da dış ortam da nemli olduğu için çok kolay bir çözümü yok. Ancak boyama bu işin kalıcı çözümü değil. Ben öncelikle bir nem ölçer almanızı tavsiye ederim. Pahalı bir çözüm ama mantolama hem nem problemini azaltıp hem de enerji tasarrufu sağlayacaktır. En son aşamada nem alıcı bir cihaz alabilirsiniz. Soft önerilere ek olarak yapılacak çözümler şimdilik bunlar (benim bildiğim). Nem alan cihazlardan almadım ama bir ara piyasada satılan modeller hakkında bir yazı hazırlamak istiyorum. Siz de tecrübelerinizi paylaşırsanız sevinirim. Hatta bunları yazı olarak okuyucularımızla paylaşmak isterseniz seve seve blogumuzda yayınlamak isteriz.

   Sevgilerle

   Ahmet Özgül

 3. Bahadır Carbaş says:

  Ahmet bey, yazınız çok faydalı, teşekkür ederim.

  Yer:Antalya
  Bina Yaşı:4
  Cephe:kuzey-Güney
  Duvarlar kuru
  Oda içi nem: %70-73
  Giriş kat

  sizce sorun ne olabilir?

  • Ahmet Özgül says:

   Teşekkür ederim Bahadır Bey. Antalya deniz kenarı olduğu için dışarıdaki ortam nemli olabilir ama daha doğru bir tespit için kontrollü gözlemler yapmanızı tavsiye ederim. %70-73 epey yüksek bir rakam. http://bit.ly/fosURa adresindeki nem alma cihazları incelemenizi tavsiye ederim.

 4. gamze turalı says:

  bende antalyada oturuyorum ve evim ters dublex aşağı katta taşındığımzda yerlerde küfler vardı duvarlara izolasyon yaptırdık yerlere parke kapladık ama koku yapışkanlık hissi geçmedi üstelik dinlenemiyoruz altta uyuyunca sersem gibi oluyoruz sizde rutubet nem devam ediyormudur vede bebeğime zararı var mıdır acaba çok merak ediyorum duvarlarda şişme kabarma kalmadı ama koku gitmiyor sanırım eşyalarımada yerleşti bu koku :(((

  • Ahmet Özgül says:

   Blogumuzu ziyaret edip yorumlarınızı paylaştığınız için teşekkür ederim Gamze Hanım. İzolasyonun dıştan yaptırmayı tavsiye ediyorlar; içten yaptırmanın nem konusunda çok faydası olmadığını duymuştum. Bence basit bir nem ölçer, http://bit.ly/MgNEfF, alıp nemi ölçün. Duvarlarda nem oluşması işin son noktası… Eşyalara kokunun sinmesi konusu önceden forumumuzda da soruldu, http://bit.ly/MgO0CV ama malesef bir cevap gelmedi. Bizim ufaklık doğunca, odasını daha az nem olan bir odaya taşımıştık. Sizin de bebeğinizi üst katta, nemin düşük olduğu bir odada yatırmanızı tavsiye ederim.

 5. onur kahramanlar says:

  Ben bir uni ogrencisiyim ve eski bir koy evinde yasiyorum. Evimi cok seviyorum bahce falan tam bana gore. Odam cok bakimsizdi. Temizledim duzelttim. Fakat bazi yerlerden rutubet kokusu geliyo. Zararli oldugunu duydum. Evimi hic deistirmk istemiyorum. Degistirmelimiyim yada baska cozumu var midir ? Tesekkurlr

  • Ahmet Özgül says:

   Onur Bey,

   Sürekli olarak yüksek oranda neme maruz kalmak sağlık için zararlı olabilir. Bu yüzden öncelikle bir nem ölçer alıp nem oranını ölçmenizi ve nemi azaltmak için yazıdaki pratik tavsiyeleri uygulamanızı tavsiye ederim. Hala devam ederse nem alma cihazı alabilirsiniz. Malesef nem kokusuna, http://bit.ly/MgO0CV, karşı ne yapılması gerektiğini ben de bilemiyorum.

 6. Selamlar Yeni Çıkan ürünümüzü görmenizi sitemizi ziyaret etmenizi rica ediyorum ürün ismi airbyfresh koku giderici nem dengeleyici ve küf önleyici aynu zamanda pis kokuları yok edicidir. KULLANIM ALANLARI ; buzdolaplarında, tuvaletlerde, banyolarda, mutfaklarda, ekmek saklama dolaplarında, odalarda, otolarda, işyeri ofislerinde, her türlü gıda depolarında, her türlü elbise ve ayakkabı dolaplarında, hastane odalarında ve hizmet birimlerinin tamamında, otel odalarında ve hizmet birimlerinin tamamında, her türlü evcil hayvan barınaklarında, lokantalarda kullanılan kötü kokuları yok edici, bakteri ve mikropları öldürücü, ortam nemini dengeleyici, nefes alan ekolojik blok

 7. berivan says:

  merhaba ahmet bey rutubet koku yapar mı???

 8. sevda says:

  mrhb.
  alçı rutubetini nasıl yok edebiliriz? nekadar sürede yok olur? boğaz ağrısı yapar mı? alçı rutubeti olan odada bebek zarar görür mü? şimdiden tşk. ederim.

 9. Emre ÇAVDAR says:

  merhaba beni ev 10 katlı binanın 9. katı. sorunumuz evde kışın camlarda terleme oluyor daha sonra bu terleme duvarlara yansıyor ve küflenme oluyor. aynı apartmanda bir iki dairede daha benzer sorun var. ancak benim alt kat üst kat ve yan komşularda sorun yok. evde mutfak ve çocuk odasında olmuyor. biz çamaşırları çocuk odasında kurutuyoruz. yemek mutfakta pişiyor. yatak odası salon ve oturma odasında terleme oluyor. 1 haftalık bebeğimiz var. bu sorun yüzünden annemlere taşındık. annemlerde aynı apartmanda oturuyor ancak onlarda sorun yok. bu sorun ısıcamdan kaynaklanabilir mi yada sebebebi nedir. bir türlü bulamadık.

 10. serkan says:

  merhabalar
  binamız 11 katlı ve bizde son katta oturuyoruz cephe kuzey doğu
  duvarlar sedef boya ve evimizin üstü kapalı yani çatı var özellikle doğu tarafında ki odalarda tavan köşelerinde ve pencere camlarında ki terlemeye çözüm bulamıyorum
  çatıya sıkıştırılmış strafor döşesem faydası olur mu?
  yorumlarınızı beklıyorum
  ilginiz için teşekkürler

 11. Berna says:

  Merhaba,

  Evimizde 2 yildir oturuyoruz fakar nem problemini 3 ay once yuksek miktarda buharlanan camlardan ve yatak odasinin kuflenmeye baslayan duvarlarindan farkettik. Almanyada yasiyoruz fakat gol yada nehir yakinimizda yok. Evi cereyan yaptirip iyice bir havalandirdigimizda nemi bu zamanda en cok 45 yapabiliyoruz. Disarinin nemini de olctum, 40-45 arasi. Yani surekli havalandirarak biraz cozum bulabildik fakat asil sorun nemin bir anda yukselmesi. Yemek yapmadigim, dus alinmadigi ve odada sadece benim bulundugum ve hatta kalorifer yanan bir odada havalandirdiktan sonra ulastigim 47 nem orani 20 dakika icinde 52 oluyor. Bu normal mi? Acaba nem duvarlarda mi sakli o nedenle mi bir anda yukseliyor?

  Tesekkurler.

 12. Erayaksaray aksaray says:

  Mrb Ahmet bey benim evin nem orani %75 oluyo bulundugum sehir cok nemli sahil kiyisi fakat evde kuflenme yok kabarma yok yine de sagligimiza zarari varmidir tesekkur ederim

 13. Ali Burak Öden says:

  Aspiratörün faaydası konusunu düzeltmelisiniz, yine de harika olmuş bu blog, ellerinize sağlık.

  • engin says:

   merhabalar benim evim bagçe katı yazın benim evde küf falan yoktu esimde bende çalışıyorum haliyle camlar aksama kadar kapalı bide biz çamasırlarımızı evin içinde kurutuyorduk evin alt kısımları bazı yerlerı topragın altında kalıyor oralarda ne küf ne de rütübet var ama ust taraflarda küf çıkıyor ust taraflar acık toprakta kalmıyor acaba bu evde çamasır kurutuyoruz diyemi oluyor bana bi yorum yaparmısınız bide evin yatak otasıyla çocuk odası yanyana çocuk odasında kurutuyorduk çamasırı ama yemek odamızın duvarunda çok küf çıktı ama buhar nerden hava aldıysa ordan mı çıkar salonda birsey yok çunkü

  • engin yıldırım says:

   merhabalar benim evim bagçe katı yazın benim evde küf falan yoktu esimde bende çalışıyorum haliyle camlar aksama kadar kapalı bide biz çamasırlarımızı evin içinde kurutuyorduk evin alt kısımları bazı yerlerı topragın altında kalıyor oralardane küf nede rütübet var ama ust taraflarda küf çıkıyor ust taraflar acık toprakta kalmıyor acaba bu evde çamasır kurutuyoruz diyemi oluyor banabiyorum yaparmısınız bide evin yatak otasıyla çocuk odası yanyana çocuk odasında kurutuyorduk çamasırı ama yemek odamızın duvarunda çok küf çıktı ama buhar nerden hava aldıysa ordan mı çıkar salonda birsey yokçunkü

   • engin says:

    merhabalar benim evim bagçe katı yazın benim evde küf falan yoktu esimde bende çalışıyorum haliyle camlar aksama kadar kapalı bide biz çamasırlarımızı evin içinde kurutuyorduk evin alt kısımları bazı yerlerı topragın altında kalıyor oralarda ne küf ne de rütübet var ama ust taraflarda küf çıkıyor ust taraflar acık toprakta kalmıyor evin dıs cepesi fayans acaba bu evde çamasır kurutuyoruz diyemi oluyor bana bi yorum yaparmısınız bide evin yatak otasıyla çocuk odası yanyana çocuk odasında kurutuyorduk çamasırı ama yatak odamızın duvarunda çok küf çıktı ama buhar nerden hava aldıysa ordan mı çıkar salonda birsey yok çunkü buna nasıl bi çare bulabiliriz küf boyaları ise yarar mı

    • engin says:

     merhabalar benim evim bagçe katı yazın benim evde küf falan yoktu esimde bende çalışıyorum haliyle camlar aksama kadar kapalı bide biz çamasırlarımızı evin içinde kurutuyorduk evin alt kısımları bazı yerlerı topragın altında kalıyor oralarda ne küf ne de rütübet var ama ust taraflarda küf çıkıyor ust taraflar acık toprakta kalmıyor evin dıs cepesi fayans acaba bu evde çamasır kurutuyoruz diyemi oluyor bana bi yorum yaparmısınız bide evin yatak otasıyla çocuk odası yanyana çocuk odasında kurutuyorduk çamasırı ama yatak odamızın duvarunda çok küf çıktı ama buhar nerden hava aldıysa ordan mı çıkar salonda birsey yok çunkü buna nasıl bi çare bulabiliriz küf boyaları ise yarar mı

    • engin says:

     merhabalar benim evim bagçe katı yazın benim evde küf falan yoktu esimde bende çalışıyorum haliyle camlar aksama kadar kapalı bide biz çamasırlarımızı evin içinde kurutuyorduk evin alt kısımları bazı yerlerı topragın altında kalıyor oralarda ne küf ne de rütübet var ama ust taraflarda küf çıkıyor ust taraflar acık toprakta kalmıyor evin dıs cepesi fayans acaba bu evde çamasır kurutuyoruz diyemi oluyor bana bi yorum yaparmısınız bide evin yatak otasıyla çocuk odası yanyana çocuk odasında kurutuyorduk çamasırı ama yatak odamızın duvarunda çok küf çıktı ama buhar nerden hava aldıysa ordan mı çıkar salonda birsey yok çunkü buna nasıl bi çare bulabiliriz küf boyaları ise yarar mı

 14. Zehra says:

  Ben de en son çare nem makinası aldım ve rahat ettim.2,5 litrelik bir tankı var,yağmurlu ve kapalı havalarda günde 4 kez boşaltıyorum,çok işe yarıyor ama elektirik faturası belimizi büküyor :)


Get Adobe Flash playerPlugin by wpburn.com wordpress themes