Uyumlu Yaşam Blog

Uyumlu ve mutlu yaşama dair

Posted by Zeynep Hacıoğlu on June - 4 - 2011 | 8 Comments

Bitkilerden, hayvanlardan tutun, ta güneşe, aya kadar her şey şevkle vazifesini yerine getirmenin mutluluğu içinde her an bizim yardımımıza koşuyorlar. Biz insanların tam aksine vazifelerini hiç aksatmadan yerine getiriyorlar ve böylece kâinatta mükemmel bir düzen meydana geliyor. Mülk Suresi 3. ayette, “Haydi, çevir gözünü. En küçük bir kusur görüyor musun?”, buyrulduğu gibi kusursuz bir kâinata  misafir olarak gönderildik. Evet, bu dünyada birer misafiriz, öyleyse hizmetimize koşan her şey aslında bize ait değil, sadece belli bir müddet için istifademize bırakılmış ve emanet edilmiş. Ancak sorun şu ki, biz dünya üzerinde birer misafir olduğumuzu unutup ev sahibi gibi davranıyoruz. Sonunu düşünmeden, duyarsızca yaşamanın neticeleriyle aslında yüz yüze gelmeye başladık ve yaşantımızı değiştirip önlemler almazsak daha kötüleriyle de karşılaşmaya devam edeceğiz. İşte bu sonuçlardan biri: KÜRESEL ISINMA.

Bitkilerden, hayvanlardan tutun, ta güneşe, aya kadar her şey şevkle vazifesini yerine getirmenin mutluluğu içinde her an bizim yardımımıza koşuyorlar. Biz insanların tam aksine vazifelerini hiç aksatmadan yerine getiriyorlar ve biz ise duyarsızca yaşamanın neticeleriyle yüz yüze gelmeye başladık…
dayanisma Küresel Isınma: İnsanın Duyarsızlığı Canlı Türlerinin Kitlesel Yokoluşuna mı Sebep Olacak?

İşte küresel ısınmayla ilgili yayınlanacak bu iki yazı, benzeri kaygılarla UyumluYasam forumunda sorulan bir soru üzerine verilen yanıtların daha kapsamlı bir hale getirilerek kaleme alınmasıyla meydana geldi.

Konunun girişi olan bu ilk yazımızda küresel ısınmanın nasıl oluştuğunu, mevcut durumu ve canlı hayatı üzerinizde etkilerine değineceğiz. Yazımızda şu soruların yanıtlarını bulabilirsiniz:

 • Küresel ısınma ne demektir ve hangi sebeplerle meydana gelmektedir?
 • Günümüzde küresel sıcaklıktaki artış miktarı kaç derecedir?
 • Bu durum canlı hayatında ne gibi olumsuz sonuçlara neden olacaktır ve olmaktadır?
Climate Anomalies 4442855701 m Küresel Isınma: İnsanın Duyarsızlığı Canlı Türlerinin Kitlesel Yokoluşuna mı Sebep Olacak?

Climate Anomalies - Photo: GDS Infographics

Küresel Isınma Nedir? Neler küresel ısınmaya sebep olmaktadır?

Atmosfere salınan gazların sera etkisi yaratması sonucunda dünya yüzeyinde sıcaklığın artmasına küresel ısınma denmektedir. Karbondioksit, metan, su buharı gibi gazların, güneşten gelen ışımanın dünyaya çarpıp yansıdıktan sonra uzaya gidişini engellemesiyle küresel ısınmanın oluştuğu düşünülmektedir. Ayrıca, ozon tabakasındaki incelmeler de güneşten gelen ışınların hem doğrudan hem de daha yüksek enerjiyle yerküreye ulaşmasına sebep olmaktadır. Son on yıllarda yaşanan ormansızlaşma, hızlı nüfus artışı, toplumlardaki tüketim eğiliminin artması ve fosil yakıtların yakılması gibi sebeplerle bu gazların atmosferdeki yığılışında artış meydana gelmiştir. Tüm bu sebeplerin ortak bileşkesi olarak yeryüzünde ortalama sıcaklıklar yükselmektedir.

Sıcaklık Artış Miktarı Nedir?

Tutulan kayıtlara göre 20. yüzyılda ortalama küresel sıcaklık 0.6 (± 0.2) °C  artmış ve son 50 yıldaki sıcaklık artışı canlı hayatını belirgin şekilde etkilemiştir. 1880 – 2010 arası küresel sıcaklıktaki artış grafiğini buradan inceleyebilirsiniz. Peki, küresel ısınma  canlı hayatını nasıl etkiliyor?

Rainbow 3065903183 m Küresel Isınma: İnsanın Duyarsızlığı Canlı Türlerinin Kitlesel Yokoluşuna mı Sebep Olacak?

Rainbow - Photo: Jake Rome

Küresel Isınmanın Etkileri

2007 yılının Şubat ayında yayınlanan Birleşmiş Milletler raporuna göre, sıcaklıklardaki 2 C’lik bir artış canlı türlerinin %30’unun yok olma riskini doğuracaktır. Sıcaklık 5°C arttığında denizlerin seviyesinin 5 m yükselmesi, bu yüzden kıyı kesimlerde toprak kayıplarının artması ve dünyanın yiyecek stoklarının tükenme seviyesine yaklaşması tahmin edilmektedir.

Küresel ısınma aynı hızda artarak devam ederse 2050 yılına kadar bitki ve hayvan türlerinde kitlesel bir yok oluş yaşanabileceği tahmin ediliyor.

Leeds Üniversitesi’nden Profesör Chris Thomas’in Nature dergisinde yayınlanan bir yazısında küresel ısınmanın 2050’ye kadar bitki ve hayvan türlerinde kitlesel bir yok oluşa sebep olabileceği (dörtte birinin yok olma riski) belirtiliyor. En büyük etkenlerin ise fabrika ve otomobillerden atmosfere salınan gazlar olduğu söylenmiş.

Küresel ısınma doğrudan insan sağlığını da etkilemekte, özellikle solunum sistemi ve kalp-damar hastalıklarına bağlı ölümleri arttırmaktadır. İklim değişikliğinin eko sistem üzerinde biyolojik çeşitliliğini etkileyerek, astım, alerjik nezle gibi bir kısım solunum sistemi rahatsızlıklarında artışa sebep olacağı tahmin edilmektedir.

Küresel ısınmanın sebep olduğu buzul çekilmelerinin uydu görüntülerini buradan inceleyebilirsiniz (1990 ve 2000′de çekilen görüntülerin mukayesesi).

Bunlar küresel ısınmanın bizi karşı karşıya getireceği tehditlerin sadece birkaç tanesi. Önlem almazsak, belki de, tahmin edilenlerin de ötesinde zararlı sonuçlar meydana gelecek.

Extinct available for download 3948335082 m Küresel Isınma: İnsanın Duyarsızlığı Canlı Türlerinin Kitlesel Yokoluşuna mı Sebep Olacak?

Extinct available - Photo: Network Osaka

Bu konuda hem bizlere hem de ülke yönetimlerine önemli görevler düşmektedir. 1997 yılında hazırlanan Kyoto  Protokolü bu yöndeki en ciddi girişimdir. Protokol, imzalayan ülkelerin atmosfere saldıkları gaz miktarlarının, iklimi tehlikeye atmayacak seviyelerde dengede tutulmasını öngörmektedir. Biz de Türkiye olarak geç de olsa 2009 yılında bu anlaşmayı imzalamış bulunuyoruz.

Peki, bizler yaşantımızda ne gibi hususlara dikkat ederek küresel ısınmayı yavaşlatabiliriz? Bir sonraki yazımızda, Küresel Isınmayı Azaltmanın 20+ Yolu,  pratik hayatımızda ne gibi şeyler yaparak  iklim değişikliği, küresel ısınma konularına daha duyarlı olabileceğimizin örneklerini vermeye çalışacağız.

Küresel ısınma ve çevre problemleriyle ilgili sorularınızı UyumluYasam forumunda sorabilirsiniz.

Yazıyı nasıl buldunuz lütfen yorumlarınızı paylaşın.

İlgili Yazılar

Aşağıdaki butonları tıklayarak, yazıyı arkadaşlarınızla paylaşın!

8 Responses so far.

 1. [...] Isınmayla ilgili ilkyazımızda küresel ısınmaya nelerin sebep olduğunu, bilimsel kayıtlara göre sıcaklıklardaki artış [...]

 2. beyza nur says:

  cok guzel bir yazı tesekkurler……

 3. beyza nur says:

  cok guzel bir yazı tesekkurler……

 4. beyza nur says:

  Çok güzel bir yazı teşekkürler….

 5. beyza nur says:

  Çok güzel bir yazı teşekkürler…..

 6. Good like wery wery good

 7. Defne Eylül says:

  Teşekkürler …


Get Adobe Flash playerPlugin by wpburn.com wordpress themes